Etiket arşivi: memede kitle ve ağrı

Memede Kitle ve Ağrı

Memede kitle ve ağrı Memede kitle ve ağrı, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bunların en korkulanı da tabii ki meme kanseridir.

Memedeki her kitle kanser diye bir şey de yoktur. Memedeki kitle ve ağrı, basit bir kist de olabilir.

Meme kanseri deyince de insanların aklına hemen, kötü huylu kanserler gelmemelidir.

Memede kitle iyi huylu olabileceği, gibi kötü huylu da olabilir.

Ancak buradaki en güzel olay şudur, memede kitle; iyi huylu da olsa, kötü huylu da olsa erken teşhis ile tedavi şansı %90-95 civarındadır. Bu oran neredeyse başka hiçbir kanser türünde, bu kadar başarılı ve yüksek bir orana sahip değildir.

Memesinde kitle ve ağrı olanlar hastanede hangi bölüme ve hangi doktora gitmelidir peki?

Memesinde ya da koltuk altında bir kitle ya da ağrı hisseden herkes, kesinlikle hastanede genel cerrahi ana bilim dalında bir genel cerrah tarafından kontrol edilmelidir.

Bayanlara bu konuda çok büyük görev düşüyor. Erken teşhis ve tanıyı bayanların kendisi de çok rahat koyabilirler. Bunun için memelerini kendileri muayene etmelidirler.

Ayrıca ailesinde ya da yakın akrabalarında meme kanseri teşhisi alanlar, memelerinde herhangi bir ağrı olmasa bile bir genel cerrah tarafından kontrol edilmelidir.

Meme kanserinin korkulacak hiçbir yanı yoktur, yeter ki sadece erken tanı yapılabilsin!

Estetik kaygılara kapılmanın hiçbir anlamı yoktur çünkü memenizin tamamı alınmak zorunda kalınsa bile, yenisi plastik cerrahlar tarafından eskisi gibi yapılabilmektedir.

Lütfen geç kalmadan, hemen bir genel cerraha görünün ve içiniz rahat etsin. Lütfen geç kalmadan hastaneye gidiniz ve doktora görününüz. Bu kendinize ve sevdiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.