Etiket arşivi: lens sipariş

Lens Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lens foto, lense dikkat Lens alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi özelliklerin göre lens seçimi yapılmalıdır? Lens solusyonlarından hangisini kullanmalıyız?

Lens solusyonu yerine ne kullanabiliriz? En ucuz lens fiyatları nelerdir?  Lensler gözde kaç gün çıkarmadan durabilir?

Uzun yıllardır lens kullanmaktayım. Bir çok markayı denememe rağmen bazı markaların çok daha kullanışlı olduğunu gördüm. Bu kontakt lens markalarını da yakınlarıma söyledim. Onların da gözleri çok rahat etti.

Lenslerin göz ile uyumlu olup olmaması sadece lens ile mi ilgilidir yoksa lens solusyonu ile de alakası var mıdır?

Bu kullanışlı lenslerin özelliklerini kontrol ettiğimde ise lens seçerken dikkat etmemiz gereken bir kriter ortaya çıktı. Birçok marka lens var piyasada. Hepsinin de fiyatları birbirinden farklı.

Ama en önemlisi de: Lenslerin içerdiği su oranı… Bu lenslerde en dikkat etmemiz gereken faktör su içeriğidir. Lensin bileşiminde ne kadar çok su oranı varsa, lens o kadar yumuşak oluyor ve gözümüze batmıyor. Dolayısı ile ben herkese Biomedics 55 markalı, %55 su ihtiva eden lensi öneriyorum… Başka hiçbir öneriyi göz önüne almamanızı öneririm…

Hiç bir kontakt lens uyurken gözde bulundurulmamalı. Aylık ya da haftalık hiç çıkarmadan gözünüze takabileceğinizin söylendiği lensler bile takılmamalı. Gözlerimiz en hassas duyu organımızdır. Gözlerimizin sağlığına çok dikkat etmeliyiz ve lenslerimizi her gün lens kabına koyup yıkamalıyız.

Tavsiye etmeyeceğim lens markalarından bazıları şunlar : Focus, Freshlook, Softlens… Bu lens markaları genelde, ilk kullanmaya başlayanlara verilir. Ama hiçbiri de pek bi işe yaramaz.

Lensler fotoJohnson and johnson lensler genel olarak iyi olarak bilinirler fakat biraz pahalıdırlar. Genelde optikçiler ve göz doktorları Johnson and johnson lens i hastalarına öneriyor. Ancak Johnson and johnson lens konusunda ben tam olarak ne demem gerektiğini bilmiyorum. Ama iyi bir lens markası olduğunu duyuyorum.

Lenslerin genel olarak fiyatları hangi aralıktadır? Bu sorunun cevabı ise çok ilginç; optikçiler 10 liraya aldıkları lensleri 100 liraya satmaktadırlar ve bunu da yaparken, pazarlık yapanlara 30-40 TL’ye kadar fiyatı düşürmektedirler.

Yani size kesinlikle şunu tavsiye ederim, pazarlık yapmadan lens almayın. Bakın aynı marka, aynı numara tüm özellikleri aynı olan lensleri bi yerde 100’e bir yerde 30’a bulmanız çok mümkün…

Lens solusyonu alırken de dikkat etmemiz gereken konu şudur, iyi temizlemeli ve gözümüze zarar vermemeli…

Kontakt lens solusyonu olarak Serum Fizyolojik (SF – %0.9 NaCI Çözeltisi) sıvısı da kullanılabilir… Serum Fizyolojik’i eczanelerden alabilirsiniz. 500ml’si 3-4TL arasındadır. Ama normal lens solusyonları çok pahalı satılmaktadır. 250 ml’si 20TL gibi…

Ayrıca ben lens takarken, lensi elime aldığımda bir damla solüsyon damlatıyorum böylece gözde daha az kızarma yapıyor…

Ve sizlere kesinlikle şunu tavsiye ediyorum. Lenslerinizi internetten sipariş edin. Kampanyalı lensler olabilir. Kampanya yapan firmalar olabilir. Bu şekilde çok daha ucuza, aynı ürünü elde edebiliyorsunuz. Hatta kargo parasını da firma karşılayabiliyor. Ben herhangi bir optikçide 60TL’ye satılan lensi, 35 TL’ye kapıma kadar kargo parası ödemeden internetten sipariş ediyordum. Bence lenslerinizi kesinlikle internetten alın, aynı marka lensi, aynı ürünü kutusunda daha ucuza alırsınız.