Etiket arşivi: diyette yapılan yanlışlar

Diyetlerde Yapılan Yanlışlar ve Pratik Önlemler

DiyetGünümüzde en büyük sorunlarından biri olarak gözüken şişmanlık ve obeziteden kurtulmanın en kolay yollarından biri diyet yapmaktır yani günlük diyet alımımızdaki değişikliktir.

Bu konuda özellikle bayanlar çok çeşitli yollar deniyorlar fakat kilo veremediklerinden yakınıyorlar. Çünkü bazı yanlışları doğru olarak biliyorlar. Bu yazıda size diyetlerde doğru bilinen yanlışları aktaracağım…

Öncelikle çağımızın estetik anlayışı ile uygun düşmediği için, son yıllarda da tıpta tek başına bir hastalık olarak kabul edilmesi dolayısıyla, obezite tüm dünyada en önemli sağlık sorunu haline geldi. Bu sağlık sorunu, beraberinde bir çözüm arayışı getirdi ve yaygın bir diyet uygulaması başladı.

Halk, gerek uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan bilinçsiz diyetler, gerekse yazılı ve görsel medyanın bombardımanı altında neye inanacağını bilemez hale geldi. Ancak diyet de çoğu zaman yanlış ya da eksik bilgilenme sebebiyle obezite sorununun büyümesini engelleyemedi.

İşte size bu yanlış bilgi ve uygulamalardan örnekler:

“Ekmek Şişmanlatır (mı?)”

Ekmek pilav ve makarna gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların zayıflama diyetlerinde hiç yer almaması yaygın yanlış uygulamalardan bir tanesi. Oysa vücudumuzun en büyük oranda ihtiyaç duyduğu makro besin ögesi karbonhidratlar.

Bu besinler alınmadığı zaman dengeli beslenme yapılamayacağı ve B grubu vitaminler eksik alınacağı için sağlıklı kilo kaybı söz konusu olamaz. Bu şekilde verilen kilolar hızla geri alınır, çünkü kilo kaybı genellikle su ve kas dokusunda meydana gelir.

“Aldığım kaloriyi kısıtlamak kilo vermem için yeterli (midir)?”

Diyette kalori hesabi yapmak sağlıklı kilo vermek için tek başına yeterli olmaz. Kalori kısıtlaması, ancak diyetin içeriği dengeli bir şekilde hazırlandığı zaman anlam kazanır. Ayrıca çok düşük kalorili diyetler vücuda yağ değil su kaybettirir, birçok vitamin ve mineral yetersizliklerine sebep olur.

Sinir sitemi bozulur ve yüksek/düşük tansiyon ve depresyon gibi sorunlar görülebilir. Kilo kaybı başlangıçta hızlıdır, bir süre sonra durur ve sonrasında, verilen kilolar tekrar alınmaya başlanır.

“Su içsem yarıyor”

Su vücuda enerji vermez ve bazı mineraller dışında besleyici öge içermez. Bu nedenle suyun şişmanlatması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine su içmek metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlayacağı için kilo kaybına yardımcı olur.

Su ancak adet öncesi dönem, bazı hormonal bozukluklar ve bazı böbrek hastalıkları gibi özel durumlarda vücutta birikerek geçici bir ağırlık artışına neden olur. Bu durumu gerçek bir ağırlık artışıyla (yağ depolarının artması) karıştırmamak gerekir.

“Diyet ürünleri zayıflatır (mı?)”

Diyet ya da light ürünler, uygulanmakta olan bir diyete destek olma amaçlı üretilen ürünlerdir. Tamamen kalorisiz olup da sınırsız tüketilebilecek hiçbir diyet ürünü yoktur. Eğer bu ürünleri kalorisiz olduklarını düşündüğünüz için fazla miktarda yerseniz kilo vermek yerine kilo alabilirsiniz. Dikkatli tüketin.

“Aç kalırsam kilo verebilirim”

Diyet ‘aç kalmak’ demek değildir. Açlık, metabolizmayı yavaşlatır, vücudun daha az enerji harcamasına yol açar ve zamanla kişiyi daha kolay kilo alabilir hale getirir. İlk başta gerçeklesen yanıltıcı hızlı kilo kaybı, ileride kabusa dönüşecek fazla kiloların habercisidir.

“Karbonhidratlarla proteinler birlikte tüketilmez”

Hiçbir bilimsel bilginin desteklemediği bu görüş son yıllarda çok fazla sayıda insanın bu tür bir diyet uygulamasına neden olmuştur.

Bahsedilenin aksine, dengeli beslenme ve ideal kan şekeri düzeyinin sağlanarak kilo kaybedilmesi için her öğünde hem karbonhidrat hem protein içeren gıdalar birlikte tüketilmelidir.