Etiket arşivi: askerlikten muafiyet

Askerlikten muafiyet mümkün müdür? Hangi şartlarda askerlikten muafiyet sağlanabilir? Göz kusuru ile askerlikten muaf olunabilir mi?

Göz kusuru askerlik

Göz Kusuru Askerlik

Askerlik her erkek Türk vatandaşının, vatan borcudur. Ve her Türk erkeği de seve seve askere gitmektedir.

Ancak göz kusuru askerlik derecesini ne kadar etkiler? Göz kusuru olan herkes askere gidebilir mi? Göz kusurları askerlikte sorun çıkartır mı?

Fakat bazı göz kusuru, göz rahatsızlıkları, göz problemleri askerlik yapmaya engel olmaktadır. Her ne kadar herkes askerlik yapmak istese de bazı durumlarda askere alınmama durumları söz konusu olabilmektedir. Göz kusurlarından bazıları sonucu askerlikten muafiyet hakkı alıyorsunuz.

Göz kusurlarından en çok rastlananı; miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusuru olarak bilinmektedir.

En çok rastlanan göz kusurları, gözün refraksiyon kusurlarıdır. Yani gözün kırması ile alakalı problemlerdir.

Gözün görme derecesine bakılmaksızın, gözün refraksiyon kusurlarının toplamı 11 ve 11’i aşarsa askerlikten muafiyet söz konusu oluyor.

Bu ne demek oluyor?

Sağ gözünüzde 5 derecelik görme kusuru var, sol gözünüzde de 4 derecelik görme kusuru var diyelim. Toplam değeri 9 yapıyor ve askerlikten muafiyet söz konusu olmuyor.

Fakat 6 derece sağ göz, 6 derece sol göz probleminiz varsa toplamda 12 yapar ve askerlik muafiyeti söz konusu olabilir.

Göz kusuru askerlik

Göz problemlerinizi askere gitmeden halletmenizi öneririz. Şaşılık, konjonktivit, katarakt gibi diğer göz  problemleri ile ilgili prosedürlerin nasıl işlediğini konusunu tam olarak bilemiyoruz. Dolayısıyla o kusurlar hakkında yorum yapmak çok da doğru olmaz.