Mikropların hepsi kötü müdür? Mikrop ne demek? Antibiyotik etkileri?

Mikrop foto resmi

Mikrop kelimesi genelde, kötü anlamda kullanılır. Hatta bazı yerlerde mikrop kelimesi hakaret ifadesi olarak kullanılır. “Pis, mikrop” ifadesi genelde hakaret kelimeleridir.

Mikrop ne demektir? Mikrop, bakteri demektir. Tüm mikroplar kötü müdür? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Peki mikrop, yani bakterilerin hepsi kötü müdür? Mikrop ile bakteri aynı şeydir. Hayır, bakterilerin yani mikropların hepsi kötü değildir.

Mikroplar 3 şekilde bulunabilir vücudumuzda: Yararlı mikroplar, zararlı mikroplar ve de ne yararlı ne zararlı mikroplar.

Mesela barsaklarımızda yaşayan mikroplar bizim için yararlıdırlar. Barsaklarımızda yaşarlar ve bizler için K vitamini sentezi yaparlar. Yani barsaklarımızdaki mikropları, antibiyotiklerle öldürürsek bizim için zararlı olacaktır.

Zararlı mikroplar ise vücudumuzda bulunmaması gereken mikroplardır. Vücudumuza dışarıdan girerler ve patojen etkisi yani hastalık etkisi oluştururlar. Bu mikropları antibiyotiklerle öldürebiliriz. Ancak sadece doktorların tavsiye ettiği antibiyotiklerle öldürebiliriz. Dediğim gibi başka antibiyotikler, vücudumuzdaki yararlı bakterileri de öldürebilir.

Bazı mikroplar ise vücudumuzda bulunurlar ve sadece yorgun, bitkin düştüğümüz anlarda yani bağışıklık sistemimizin zayıfladığı anlarda harekete geçip bizleri hasta edebilirler…

Normal vücut florasında bulunan bakteriler de vardır. Bunlar da yararlı olabilirler ya da vücudun bağışıklığı zayıfladığı zaman zararlı yani fırsatçı patojen mikroplar olabilirler.

Mikropları nasıl öldürebiliriz? Bakterileri öldürmek içni antibiyotikler kullanılır.

Antibiyotiklerin virüslere hiçbir etkisi yoktur. En çok antibiyotik ülkemizde kullanılmaktadır. Hepsi de yanlış reçete yazmaktan kaynaklı problemlerdir. Antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucu, mikroplar antibiyotiğe karşı bağışıklık geliştirir ve artık antibiyotikler mikropları öldürmemeye başlar.

Yanlış antibiyotik en çok soğuk algınlığı, grip, nezle gibi boğaz enfeksiyonlarında yanlış kullanılır. Bu hastalıkların %80’i virüs kaynaklıdır ve antibiyotik etki etmez.

Peki antibiyotiklerin etki etmediği hastalıklara nasıl koruma uygulanır? Neden aşı oluruz?

Antibiyotiklerin etki etmeyeceği virüs hastalıklarının korunma yollarından en önemlisi aşıdır. Aşı ile virüsü genelde ölü olarak vücudumuza alırız ve ona karşı vücudumuzda direnç oluştururuz. Bi daha o virüs ile karşılaşırsak, onu hemen öldürerek hastalıktan korunuruz.

Ancak hastalar, doktor antibiyotik yazdığı zaman rahatlarlar. Ancak hastalıklarının geçmesi, antibiyotiğe bağlı değildir. Bunlar zamanla kendiliğinden geçerler ama iyi beslenmek gerekir. Grip, nezle gibi boğaz enfeksiyonu hastalıklarında, hastalık etkeni virüs ise vücudun direncini sağlam tutmak gerekir. İyi beslenmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.