Kalın barsak kanaması

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroiddir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Makattan kanaması olan tüm hastalara kolonoskopi yapılmaz! Az bir kısmına kolonoskopi gerekir. Muayene ya da daha basit tetkikler ile teşhis konamazsa, kolonoskopi işlemine geçilir. Giden herkese hortum salınmaz!

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Makattan kan gelme sebepleri

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.631 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. esma

  1 haftadir annemin makatinda az kanama soz konusu kolonoskopi ve endoskopi icin gun bekliyoruz korkulucak bir durum varmidir tsk ederim

  Yanıtla
 2. ARZU ŞANSSIZ

  Merhaba, benim şikayetim midemde çok ağrı olunca ve sırtıma bile etkilemesiyle başladı. Günde 1-2 kere büyük abdestimi yaparken birşey olmuyor fakat bağırsaklarımda o gün fazla hareket varsa mutlaka 3 – 4 kere az ve sümükümsü de olsa kan geliyor. Bu aralar kan miktarı arttı. Doktora gittiğimde midemde stresten dolayı ülser başlangıcı olduğunu söyledi, acaba bu yüzden mi makatımdan kan geliyor? Kabız değilim hiç bir zaman da zorlanarak yapmıyorum, dışkım yumuşak fakat koyu renkte.
  Bu durumda ne yapabilirim?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 3. Ibrahim

  Iki gündür dışkı acıtıyor ve ettikten sonra kan Geliyor kabiz değilim ne yapmam gerekiyor illa hastane mi

  Yanıtla
 4. tulay

  Merabalar benim daha once makatta sigilim vardi onun tedavisini gordum enson bi siprey var doktor onu sikti ve baya sikti popom cok sizladi neyse acisi haftalarca surdu neyse hamileligimin son ayiydi sonra dogum yaptim sezeryanla makat bolgeme bisey siktilar o tahris yapti sanirim cok aci cektim her tuvaletimi yaptigimda kaniyor so ra doktora gittim makattan bi hortum salicKlarini soylediler yaptirdim doktor temiz bi sikinti yok dedi ama cocugum 7 aylik oldu ama hala kaniyoor ne yapmaliyim dimdiden tesekkurler

  Yanıtla
 5. Bedirhan

  Küçük bı meme çıktı ve ilk defa o memenin oradan kan bulaştı acil ne onerirsiniz

  Yanıtla
 6. Eda

  Kaşıntı yok ama abdestimi yaparken zorlanıyorum sanki yirtiliyor yada catliyormus gibi hissediyorum büyük bu acidan sonra abdestim bozuluyor sonrasında kanıyor ve yaniyor.neden olur ne yapmam gerkiyr

  Yanıtla
 7. Deniz

  Merhabalar !Afedersiniz ama ben iç çamaşırımda kan damlasına rastladım.lekeyi gördüğüm gün hem rahmim hem sırtım müthiş acıyodu. Ben adetten sandım ama değilmiş. Ha bu arada sabahları ishal oluyorum.gün içinde bir İshal bir kabız oluyorum.rahmimde rahatsız edici kalıntılar oluyo. Ayrıca uyutmayacak sırt ağrıları çekiyorum. Doktor fıtık dedi verdiği ilaçlar ve tedavi yüzünden hastanelik oldum. 19 Yyaşındayım. Doktorlara güvenemiyorum .ve çok korkuyorum. ..lütfen yardımcı olun. ..

  Yanıtla
 8. Nilüfer arslan mud

  Eşimin makatından aşırı kan gelmekte ve bu tuvalette değilken dışkılama sırasında değil kendisini Dr gitmeye ikna da edemiyoruz neden olabilir hemeroid bu kadar fazla kanama yapabilir mi kabızlık sorunu da yok

  Yanıtla
 9. Osman

  1haftadır bır kac sefer kanlı ve tayzkli dıskı geldi migdem bulanık ve basım dondu biraz sebebi nedir hangı dr gıtmelym hangı bolumu

  Yanıtla
 10. Oktay

  Büyük abdesten kan geliyor diskiyla kan kaybim oluyor kontrole gidiyorum kan takviye veriyorlar halsizlik oluyor bende iyi olma ihtimalim ne ne yapmalıyım acil bilgi verirseniz sevinirimm

  Yanıtla
 11. Gizli cocuk

  Ben 15 yasındayım erkeğim ve büyük tuvaletimi yaparken kan akıyor damla damla bu aralar çok korkmaya başladım ailemede söylemekten utanıyom doktordanda yapabilcegim bişey yokmu kendim :(((
  evdekiler dalga geçicekler biliyom:(

  Yanıtla
  1. Anonim

   Genç ciddi bir sıkıntın oluşmadan ailenle paylaş dalga geçilcek durum değil bu sağlıktan bahsediyoruz.

   Yanıtla
 12. Songül

  Bn 15 yaşındayım 3 aydır makatta kanama var ama herzaman gelmio bazen gelio bir iki kerede dıskımda kan gelmisti ama o fazla zorladigim icin gelmisti artik zorlamiyorum ve kan gelmiyor ama pecetede kan goruyorum yanma oluyor bazen bazende kaşıntı bnde anal dermatitte var benim yasimda biri kolon kanseri olabilirmi hemoritte degilim hic buyuk şişlikler yok kolon kanseri yada bir baska kanser olabilirmiyim

  Yanıtla
 13. Ayhan

  3 senedır heöen hemen arada kanamalarım oluyo karın arısıda aynı zamanda baslıyo halsızlıkte oluyo az bi kanamada degıl basladıgı zaman en az 3 gun suruyo ve cok kab akıyo bi kez olsun doktora gıtmedım

  Yanıtla
 14. Anonim

  Büyük aptesimi yapamıyom haftada bir kan geliyo gaz gibi oluyo gaz çıkarken ishal çeklinde ne yapmam gerek

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.