Kalın barsak kanaması

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroiddir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Makattan kanaması olan tüm hastalara kolonoskopi yapılmaz! Az bir kısmına kolonoskopi gerekir. Muayene ya da daha basit tetkikler ile teşhis konamazsa, kolonoskopi işlemine geçilir. Giden herkese hortum salınmaz!

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Makattan kan gelme sebepleri

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.631 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. mehmet55

  Merhaba herkese saglik diliyorum.
  benim de Makatda agri sorunum var.

  bundan 5 ay önce makatda hafif kanama oldu ve ben doktora gittim.
  mide ve kalinbagirsak dan endoskopi yaptilar.
  bir sey cikmadi sonra yine kanama görüldü tekrar doktora gittigimde Hemoroitlerin isinla yaklilmasina karar verdiler iki seansta yaptilar.
  ikinci seansa gittigim isin tedavisi sirasinda cok agri ve aci hissettim doktor Hemoroitler de bir sorun olmadigini ancak kalin bagirsakda cikisa yakin bir yerde yirtilma oldugunu söyledi krem verdi bir haftada gecer dedi kullandim gecti sandim ve bir ay sonra tekrarladi büyük abdest yaparken ve sonrasinda saatler süren acim var temizlik yaparken sanki yara disariya cikmis gibi hissediyorum cok aci veriyor tuvalete gitmemek icin yemek yiyemiyorum.
  biraz uzun yazdigim icin özür dilerim acim cok yardimci olursaniz cok memenun olurum

  Yanıtla
  1. Gülten

   Merhaba benım oglum 21 yasında ıkı gundur tuvalete cıkınca buyuk abdestını yapınca makattan kan gelıyor ve agrısı oluyor sonrasında ağrı yok bilgilendırırsenız sevınırım

   Yanıtla
 2. mustafa

  iyi günler ben 41 yaşında bir erkeğim bu gün hastahaneye makatımdan kan geldği için gittim aslından randevumuyu önce üroloji bölümüne aldım çünkü benim böbreklerimde uzun süreden beridir bi taş sorunu vardı.kanamanında bu yüzden olduğunu düşünmüştüm çünkü doktorum bana ürocit-k adında bi ilaç vermişti.bu ilacın yan etkilerini okuduğumda bağırsaklarda tahrişe yok açabileceği yazıyordu. son 1 aydır felanda kan gelmeye başlayınca korktum çünkü günde 3 tane bu haplardan içiyordum bunun sebebi ise taş oluşmasını istemedğimdi.bu gün hastanede üroloji bölümünden çıktıktan sonra genel cerrahi bölümüne hemen gittim ve konu hakkında onlardanda bilgi almak istedim.onlar ise bana kolonoskopi den bahsettiler ama ben bundan çok korktum çünkü daha önceki amliyatlarımmda bana bu şekilde imzalanacak bi belge vermemilerdi bu belgede beni çok ürkütücü ifadeler yer alıyrodu lütfen ayardım ederseniz bu kolonoskopi çok zor ve nmeşakkatli bişymi beni çok zorlarmı?ölüm riski varmıdır?lütfen yardım edin !!!!

  Yanıtla
 3. fatihmuratdemir

  1*2 seneiçinde büyük abdestimeçıkınça ara sıra kanamam oluyordu bu2*3 ayiçinde her büyük abtestime çıkınça abartmış gibi olmayayım 1 *subardağı dolusu kangeliyor acaba çiddi bir hastalığımmı var benibilgilendirirseniz sevinirim buarada yaşım 37

  Yanıtla
 4. admin Yazar

  @ gülcan pehlivan

  tabii ki korkmalısınız gülcan hanım, makattan kan gelmesi ciddi bir problemdir. tekrardan gastroentoroloğunuza gitmelisiniz.

  Yanıtla
 5. gülcan pehlivan

  3 yaşındaki kızım her dışkısında makattan kan gelio,2 yaşındayken gastroentolok gördü korkulacak bişeyin olmadığını söledi.ilaç kullandık dışkısı yumusadı ve bi süre normale döndü,şimdi ilç kullanmıyoz kabızlık da çekmiyoz ama makaktta kanama oluyo.korkulacak bi şey var mıdır?teşekkürler.!

  Yanıtla
 6. elif

  mrb benden birkaç gndür dışkıyla beraber kanama oluyor…açıkçası çok tedirginim bi öneriniz war mı?

  Yanıtla
 7. Emre ÖNDER

  Merhaba ben Emre ÖNDER 17 yaşındayım 10 gün önce tuvaletimi yaptıkdan sonra kanama oldugunu fark ettim bugunde aynı sorunla karılastım sadece tuvaletimi yaptıgım sırada biraz acı çekiyorum diğer zamanlarda ne kanama nede acı var daha doktora gitmedim en kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum sizin önerileriniz?

  Yanıtla
 8. kiyoto

  mrblar,dün dışarda yemek yedim acı biberde vardı,sabahtan beri feci ishalim var,midemde bulanıyor,bide dışkımdan az önce sümüksü kan geldi.30 yaşında bir bayanım.vakit geç olduğu için doktora gidemedim belki buradan cevap yazrsanız gece rahat uyuyabilirim

  Yanıtla
 9. yılmaz

  slm ben 43 yaşındayım benim sorunum şu çok sık olmamak kaydı ile bende makattan kan geliyor yılda 2-3 defa oluyor bu kan bazen 1-2- gün bazende 3-4 gün sürebiliyor fakat en son olduğumda yaklaşık 7 gün oldu hala sürmekte.midem de veya bağırsaklarımda herhengi bir ağrı veya bende bir halsizlik yok
  makatta basurun belirtisi olan memelenme yok gelen kan rengi normal kan rengi ,ne dr gitmedim ama şuan endişenlemeye başlıyorum bu dr gitmeden tedavisi mümkün mü acaba iyi açılışmalar

  Yanıtla
 10. özge

  22 yaşındayım daha önce bu tarz bir sorunla karşılaşmamıştım ilk kez buğun başıma geldi tuvaletimi yaptıktan sonra peçetee kan farkettim ağrım yok ishal yada kabızlık gibi bir sorunum yok bu kanam neden olmuş olabilir genel cerrah bölümünden randevü aldım ama randevüm yarın ve içim hiç rahat değil yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 11. yasmin

  slmlar..1 sene öncesinde makatta oluşan çatlak nedeniyle ufak bi operasyon geçirmişitm.ozaman dan bu zamana bu denli sağlık problemim yoktu. fakat bugün makattan kanla birlikte ufak bir et parçası düştüğünü gördüm.böyle birşey ilk defa oluyor.sebebleri nelerdir?tekrar doktorumla görüşeceğim fakat ufak çaplı bir bilgi verirseniz sevinirim… şimdiden tşkler.

  Yanıtla
 12. Murat

  Merhabalar,
  Benimde bundan 2 ay önce kalçada makatın üst kısmında 2 adet sivilce boyunda delik oldugunu gördüm ve bu diliklerden soluk kırmızı veya kan kırmızısı gibi bir sıvı akıyor ve bu sıvı boşalması her gün oluyor acaba bunun için ne yapmalıyım ? biraz araştırdım kesinlikle sabun sürmeyin her tuvalatten sonra sıçak suçla temizlenin diye bir konu bulmustum bunun için başka yapılacak işlem varmı yani ilaç yöncem krem gibi birşey varmı ? sorunuma cvp yazarsanız sevinirim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.