Kalın barsak kanaması

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroiddir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Makattan kanaması olan tüm hastalara kolonoskopi yapılmaz! Az bir kısmına kolonoskopi gerekir. Muayene ya da daha basit tetkikler ile teşhis konamazsa, kolonoskopi işlemine geçilir. Giden herkese hortum salınmaz!

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Makattan kan gelme sebepleri

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.630 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. isa

  merhabalar ben 83 doğumluyum 2 gündür makatımdan kan sıçraması gibi klozete herhangibir rahatsızlığım olamadan büyük abdest esnasında kan geldiğini gördüm ve bugündü mide bulantısı kusma gibi bir hadisem oldu isal gibi acil tuvalet ihtiyacı duydum ve klozete yine kan sıçraması gibi dışkı ile birlikte kan geldi.. ne yapmalıyım panik olmalı basür hadisesini az çok biliyorum herhangibir meme ucu felan ve gabızlık şikayetimde yok.

  Yanıtla
 2. sevil

  mrb ben 17 yasında bi kızım iç ilişkiye girmedim ama wc ye girdiğimde makaattan çok kan gelio sonra ağrılar baslıo neden oluo ne yapmam gerekio acil yazarsanız sevinirim

  Yanıtla
 3. king

  acilll cevaplarsanız sevınırım
  benım bır arkdasım bir kızla ilişkiye gırmıs yanlıs arka taraftan kalçadan hafıf sokunca kız bagırmıs ve kan gelmıs bunun nedeni neden acaba bır sorun cıkar mı ? şimdiden tesekkurler

  Yanıtla
 4. didem

  mrba ben 1sene önce amaliyat oldum makat çatlamasından ve yeniden tekrarladı.Doktoruma daha gitmedim.Fakat doktorum amaliyattan başka bi çözümü yok dedi ve ben yeniden amaliyat olmak istemiorum ve bunun başka çözümü varmı onu ögrenmek istiorum

  Yanıtla
 5. didem

  slm ben amalıyat oldum bir sene önce ve doktorum makat çatlaması dedi amalıyattn başka bi tedavisi yok dedi ve oldum.gayet iyiydim ama kabızlık sorunum olduğu için gene tekrarladı ve kanamam oldu.Ben amalıyat olmak istemiorum yeniden ve başka bi tedavisi varmı bunu öğrenmek istiorum.

  Yanıtla
 6. didem ileri

  ben 1sene önce makat çatlamasından dolayı küçük bi amaliyat geçirdim ama gene tekrarladı ve kanamam var.doktorum sadece tek çözüm oldugunu söyledi ama ben yeniden amalıyat olmak istemıorum çünkü bu herzamn tekrarlayabilen bişey başka çözümü varmı bunu öğrenmek istiorum

  Yanıtla
 7. çaresiz

  bugun öğle yemeginden sonra büyük abdestimi yaparken dışkı ile birlikte kan geldi fazla önemsemedim akşam eve geldiğimde birden pantolonomun kan oldugunu farkettim tuvalete cıktım ve pelte pelte et parçaları ve kanama oluyordu yoğun bir şekilde ne yapmalıyım

  Yanıtla
 8. şerif

  slm benimde büyük abdestti yaparken sanki yırtılıyormuş gibi bir acı hissediyorum sonra kan damlıyor yıkama esnasında makatın etrafının kabardığını anlıyorum genel cerrah uzmanına bir kere gittim kaşıntıtan dolayı bana kabız olmamaya özen göster dedi ama sadece kaşıntı için iaç yazdı kanama için herhangi bir ilaç vermedi şuan kaşıntı yok sadece kanama problemim var bunun için nasıl bir tadavi yolu gösterebilirsiniz bilgilendirirseniz sevinirim bursadan sevgiler…

  Yanıtla
 9. gokhan

  merhabalar
  büyük abdestimi yaparken ara ara kan geliyor bikaç gündürde yaparken zorluk çekiyorum
  yumurta gibi bişey belirdi bugün nedir bilgi vereblirmisiniz?tşk.

  Yanıtla
 10. admin Yazar

  @ erhan

  erhab bey, kesinlikle doktora gitmelisiniz. bunda utanacak hiç bir şey yoktur.

  eğer önemli bir şey ise de erken teşhis ile çok çabuk hallediliyor.

  Utanma duygunuzu yenmek istiyorsanız, şunu yapabilirsiniz. Şöyle düşünün: bir daha o doktoru görmeyeceksiniz. yani sürekli gördüğünüz biri olmayacak.

  ayrıca doktorlardan da çekinmenize gerek yok. doktorların işi bu, ve tanı koymak için en kolay yol bu. yani her zaman bu olayla iç içeler. sürekli bu şekilde işlem yapıyorlar. asla çekinmeyin.

  Tıpta ayıp yoktur. Bunu unutmayın.

  Yanıtla
  1. rümeysa

   mrb doktor bey bengece tuvalete kalktığımda arkama bi baktım yere ken damlamış ama akıntı şeklinde ayrıca ben12 yasındayım anneme söyledim bağsur kanaması dedi. bu ne olabilir lütfen bilgi verir misiniz. bide tıp fakultesine girmek için kaç puan aldınız. söylayabilirmisiniz.

   Yanıtla
 11. erhan

  merhaba dokdorbey dört gündür makattan kangeliyor ama basurum yok dokdora gittim bidene bakılcak dedi temisse bağırsaklarına bakılcak dedi ancak korkuyorum daha doğrusu cok utanıyorum bu aradada yaşım 24 napmamlazım yardımcı olurmusunuz.

  Yanıtla
 12. ercan al, soygun

  merhaba benimde senelerdir kanamam başladı. ama önemsememiştim ve geçmişti kendiliğinden. faka 1 senedir sürekli kanamam var. kanamaya alıştım ama sürekli kabızım ve bunun yanında büyük abdestimden beyaz sümükümsü bir sıvı geliyor. bunun sebebini anlamadım. kanamanın olması hemoroiddendir diyorum ama bu sümükümsü sıvı akıntısı nedendir? LÜTFEN CEVAPLARSANIZ çok sevinirim.

  Yanıtla
 13. fatih

  hocam merhaba.benim yaklaşık bir hafta önce makatımdan kangeldi az idi.ama bidaha gelmedi.acaba büyük apdestimi bozarken yırtılma falan olmuş da olabilir mi.şimdi kanama yok fakat tam uç bölgede kaynaşma var.büyüük abdestimi bozarken de zorlanıyorum birazcık.hafif acıma oluyo tam uç bölgede.ama kan hala kafamı karıştırıyo…cevap yazarsanız çok sevinirim

  Yanıtla
 14. hülyaa

  mrhb uzun zamandır tuvalete çıktğımda yanmalar oluyodu ve memeye benzer şişliklerde var ama bugün çok şiddetli yanmayla birlikte kan geldi yanma uzun sürdü önemli olabilir mi şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 15. barış

  mrb hocam benim yaklaşık 3-4 aydır büyük abdeste çıktığım da kanama oluyor 2 ayrı doktora gitmeme rağmen ilaç tedavisi sırasında sorun kalmıyor ilaç tedavisi bittikten sonra devam ediyor bunun ne deni nedir acaba şimdiden tşklr

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.