11 Eylül 2008

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroiddir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Makattan kanaması olan tüm hastalara kolonoskopi yapılmaz! Az bir kısmına kolonoskopi gerekir. Muayene ya da daha basit tetkikler ile teşhis konamazsa, kolonoskopi işlemine geçilir. Giden herkese hortum salınmaz!

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Makattan kan gelme sebepleri

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. adnan dedi ki:

  merhabalar benim sorunum makat bölgemin asiri sekilde kasiniyor olmasi ve büyük abdestimi yaparken kangelmesi günde bir kere sabahlari abdestimi yapiyorum gabiz degilim gayet normal sekilde yapiyorum doktora gitmedim fakat yemekte aciyi fazla yiyorum etkisi olurmu.tesekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Adnan,
   Evet acı yemenin kanamaya yol açtığı, hemoroid varsa onu artırdığına dair tecrübeler sabit. Kaşıntı, o bölgede bir parazit ya da mantarın olabileceğini de düşündürür. Tabii ki bunların kesin tanısı için doktora gitmen gerekir.
   Geçmiş olsun.

 2. arzu dedi ki:

  annem 68 yaşında makatından fazlaca kan geliyor nedeni ne olabilir bu arada epilepsi ve kalp hastası comadin ilaç kullanıyor

  1. admin dedi ki:

   Arzu comadin, kan inceltici bir ilaçtır. Kanamayı artırır. Kanamaların durması zorlaşır.
   Hiç vakit kaybetmeden acil servise gidiniz. Gerekli tetkikler hızlıca yapılmalı.

 3. Ayten dedi ki:

  3 4 gundur buyuk tuvaletimi ysparken damla damla kan geliyor ama peceteye gecmiyor dickiyada bulasmiyor agrimda yok sebebi ne olabilir

  1. admin dedi ki:

   Ayten bir genel cerraha görünmen gerekir.

 4. Manolya dedi ki:

  Benim 5 veya 7 yıl önce kolonoskopi yapıldı 45 cm kadar bakıldı ALLAH a şükürler olsun temiz çıktı anal fissur çıktı şimdi kanama oluyor kırmızı renkte damla şeklinde ama diskiyla beraber dışkıyı da bulaşıyor Dr gittim kronikleşmiş dediler çörekotu yağı içiyorum baya acımasız geçti ama kanama neden olmaya devam ediyor ALLAH Korusun kötü birşey mı Dr ilaç vermişti bir ay sonra tekrar gel dedi henüz gitme dim

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Manolya,
   Anal fissür demek, o kısımda bir çatlak var demektir. Dolayısıyla çatlaktan kanamalar olabilir. Doktorun verdiği ilaçlar o çatlağın kapanması içindir. Bu yüzden ilaçları düzenli kullanarak, kontrolünü ihmal etme.

 5. zeynep dedi ki:

  Özür dilerim çok. 49 yaşında bayanim tuvaletimi yaptikdan sonra güce düşüyorum. Geceler yatamiyorum makatimdan kan gelir beş saat sonra nedendir?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep,
   Sanırım Azerisin. Sorunu tam anlayamadım fakat makattan kanama olayları ciddi bir sorundur. Acil servise ya da bir genel cerraha başvurabilirsin.

 6. furkan dedi ki:

  ada çayı içtim makattan kan geldi

  1. admin dedi ki:

   Furkan,
   Bitki çaylarını kontrolsöz tüketmen sıkıntıya yol açabilir.
   Makattan kanaman buna bağlı da olabilir başka bir şeye bağlı da olabilir. Bir genel cerrahın muayene etmesi lazım seni.

 7. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar
  Yaklaşık ayda bir olacak şekilde bir defaya mahsus dışkımla beraber iyi derecede kan aktığını fark ediyorum.Ancak çamaşırımda herhangi bir leke olmuyor be tekrarlamıyor.Bu 2 ayda 3 kez oldu ciddi bir durum varmıdır?

  1. admin dedi ki:

   Ahmet,
   Makatta kanama ciddi bir sorun olabilir. Doktora görünmen gerekir. Nedenini araştırmaları için.

 8. Anonim dedi ki:

  Abdestimi yaparken kan geldi kabız olduğum için olabilir Mi?

  1. admin dedi ki:

   Evet kabızlığa bağlı olabilir fakat farklı bir durum da olabilir. Hastaneye gitmen gerekir.

 9. fatih demirtaş dedi ki:

  Büyük tuvaletimi yaparken kan geliyor ishal gibi olunca damlayarak geliyor. Diğer zamanlar peçetede goruyorum.

  1. admin dedi ki:

   Fatih sürekli aynı sorular sorulmuş, sana da aynı cevabı veriyorum. Acilen bir doktora görünmen gerekiyor.

 10. sevda dedi ki:

  Merhaba benim7 yaşında kizimdan hergün tuvalete gittiğinde aşırı kanama geliyor peçete kan doluyor. Doktora götürdüm ama bir sonuç alamadım
  Mayasil deyip geçiyorlar yine götürdüm araştırmaya gitmen gerek dediler. Kabızlık yok. Nedeni ne olabilir sizce şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sevda,
   Araştırma hastanesine gitmen ve durumun araştırılması gerekir. Daha küçücük olan kızındaki kanamalar, kansız bırakabilir onu ve çok ciddi risklere yol açabilir. Bu durumu ihmal etme lütfen.

 11. Bedriye aras dedi ki:

  Nakattan kan gelmesi hemoroit veya kansermi ikisi arasında belirgin ayrıntılı belirtilerini yazmalısınız mutlak vucut birbirinden ayrı belirti veriyordur. Toplumumuzda utanan insankarın durumun cidiyetini anlayıp tedbire yönelmesi için bu ayrıntılarla bilinçlenip doğrudan başvurması gereken bölümlere ve tedbirlere yönelmesini sağlamış olursunuz.

  1. admin dedi ki:

   Bedriye,
   Zaten yazımızı okuyan bir kişi bu soruların bir çoğunun cevabını bulabilir. Yazımızda sürekli olarak olayın ciddiyetinden bahsediyoruz. En kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir.

 12. Çiğdem Karaduman dedi ki:

  İlk defa böyle bir şey oldu çok korktum tuvaletimi yaparken makattan kan geldi ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Çiğdem,
   İlk kez oluyorsa acilen bir hastanenin acil servisine başvurman gerekir.

YORUM YAZ

Aşağıdaki yorum kısmına yorum ya da sorunuzu yazınız. En kısa sürede yanıt verilecektir.