Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroid’tir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.317 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. Gülseren caglar

  Merhaba 1senedir çok uzun aralarla büyük abdestli yaparken makata hafif kanamalar oluyor ben babamı kolon kanserinden kaybettim o yüzden doktora gitmekten korkuyorum kolon kolon kanseri çıkar diye birde vuçcdumda şişlik yemekten sonra ha zimsizlik hissediyorum

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Gülseren, Babanı bu tarz bir hastalık nedeniyle kaybettiysen daha dikkatli olmakta fayda var. Bu hastalık erken evrede teşhis edilirse daha iyi sonuçlar verir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 2. emree

  Hocam benim hem ağzımdan balgamla kan geliyor hemde makattan 7 tane hastaneye gittim biz bakamayız diyip birbirlerine gönderiyorlar topaç gibi oldum bende bıktım gitmiyorum ama her gün oluyor

  Yanıtla
 3. Merve

  Kabizlik var kanamada oluyo agriyo yaniyo bu agri tuvaletten sonrada devam ediyo dogum yapali 1.5 ay oldu ne yapmaliyim

  Yanıtla
 4. yasin

  merhaba.. 2 gün önce sevgilimle anal sex yaptık.. bi ara çok acıdığını söyledi ve ben bıraktım.. ondan sonra tuvalete her gittiğinde makatından kan geliyor ve çok ağrı yapıyor.. makat deliğinin hemen altında 1-3 cm arası bi çizgi gibi kanal gibi birşey var.. kendiliğinden geçer mi.. kanser falan yazıyor nette.. çok korkuyorum.. fisür mü ne varmıs ona cok benziyor

  Yanıtla
 5. yasin

  merhaba.. 2 gün önce sevgilimle anal sex yaptık.. bi ara çok bağırdı ve acıdığını söyledi bende hemen çekildim.. o günden beri tuvalete gittiğin de kanaması oluyor çok ağrı çekiyor.. ve makat deiğinin hemen altın 1-3 santim civarı kanal gibi bişey var.. bu nedir.. kendiliğinden geçer mi.. sevgilime belli etmemeye çalışıyorum ama çok korkuyorum bişey olacak diye

  Yanıtla
 6. Ahmet

  İyi günler bu gün büyük abdestini yaparken makatimdan açık kırmızı renkte bi kan geldi dışkıyla karışıktı genelde haftada 1 çıkıyorum tuvalete endişelenmem gereken bir şey varmı yasim 16

  Yanıtla
 7. ayla

  Dr bey buyuk abdeste cıktigimda ağrisis kabızda degilim cok kan geliyor önceden az geliyodu sonradan çogaldı kisaca bir açıklama yaparmisiniz

  Yanıtla
 8. fatma yalçın

  slm hocam. annem 76 yaşında makattan kan geldi. sabah saat altıdan beri devam ediyor ne yapmamız gerekiyor ve neden olabilir. şimdiden teşekkür ederim…

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Fatma bu ne kadar saçma bir durum. Derhal acil servise başvurmalısınız. Sabahtan beri devam eden bir şey için nasıl akşama kadar bekliyorsunuz, anlam vermek çok zor.

   Yanıtla
 9. Eren

  Merhaba ben bir gün boyunca büyük abdestime çıkmadım bir ara zorladı isim olduğu için gidemedim dahasonra da gitme gereği olmadı bu arada banyoda çalışma yakarken yerde oturdum biraz usuttum sonra kalktım.ve ete si gün büyük abdese çıktım ilk tahliye normaldi ikincisi ishalle karışıktı daha sonrakiler kansızdı ben de hemorayt var ama çok zorlama da kan geliyor.

  Yanıtla
 10. Hülya

  Sayın Dr’um annemin kasıklarda ağrı ve belde ağrı var elli yaşında bağırsaklarda şişkinlikte olduğunu söylüyor makattan bevlini yaptıktan sonra peçeteye silerken kan görmüş bu durumun sebebini kısmende olsa ifade ederseniz çok müteşekkir olurum

  Yanıtla
 11. aykut sutoglu

  ben bir hafta once cok icki ictim o gunden beri buyuk abdestimin icinden kan cikiyo cok degil ama parca parca kanlar geliyo.ve tam olarak ikinsamda buyuk abdestimi cikaramiyorum.yarim yarim yapiyorum zorlasamda cikmiyo.bu durum hangi hastaliga isarettir hocam.bir bilgi verirseniz cook sevinirim

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Aykut bunun için bir genel cerraha görünmende fayda olabilir, kolonoskopi yapılması gerekebilir.

   Yanıtla
 12. ayse gezgin

  Kolonoskopi sonucu normal çıktı ama uc gun sonra diskiyla birlikte kanama oldu sebebi nedir acaba. Ayrıca ağrı ve acı da yok. Simdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Ayşe hanım kolonoskopi tam olarak doğru yapılmamış olabilir. Ya da kolonoskopi yapan doktorunuza şikayetlerin devam ettiğini söyleyin lütfen.

   Yanıtla
 13. didem

  i gunler arkadan iliskiye girdim baya canim yandi ve yataga kan geldi ve sildimde tekrar kan gelmistim tekrar sildim kan durmustu ne yapmaliyim

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Makattan ilişkilerde, barsak perforasyonu olabilir buna bağlı da kanama görülür. Asla arkadan ilişkiye girmemelisiniz.

   Yanıtla
 14. kadir

  Gotten kal gelip ondan sonra buyuk tuvaletti yapiorum. Daha bugun oldu 2 defa 2. De. Et parcasi gibi geldi kanla beraber hangi doktora veya gitmeme gerek var mi ?

  Yanıtla
 15. eylul

  Merhaba ben eylül 18 yasindayim 16 yasinda erkek aarkadasimin istegi uzerine arkadan iliskiyr girdim ama kalktığımda yatakta 2 3 damla kan vardı bayaa bi kicimin ustune oturamadim kızlıgim bozulmusmudur

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Arkadan ilişki sağlık açısından çok zararlı. Arkadan girmek isterken öne de zarar gelmiş olabilir. Bir genel cerraha ya da kadın doğum uzmanına gitmenizi öneririm.

   Yanıtla
 16. NECMİ

  HOCAM BEN N… H DÜN AKŞAM YATTIM SABAH KALKTIĞIMDA KİLOTUMUN MAKAT KISMINDA ÜC ADET DEMİR PARA BÜYÜKLÜĞÜNDE KAN VARDI HOCAM AFFEDERSİNİZ BEN SADECE SABAH BÜYÜK APTESE CIKARIM BEN TAKRİBEN 9 SAAT UYUYUP KALTIKTAN SONRA ACABA NEDEN KÜLOTUMDA KAN VARDI BU SİZCE NEDEN OLMUŞTUR MERAK EDİYORUM DOĞRUSU İNSAN TUVALETE GİTMEDENDE MAKATINDAN KAN GELİRMİ SAYGILARIMLA

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Aşağıdaki yorum kısmına yorum ya da sorunuzu yazınız. En kısa sürede yanıt verilecektir.