Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan gelmesi nedenleri? 
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız? 
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız? 

Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve bir sürü vaka görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz… Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid yani basur (mayasıl) da olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid  (basur, mayasıl) olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA (HEMOROİD) KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR.

Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek…

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK DOKTORA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim çok basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ay çiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bunları bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroidtir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Şimdiden çok teşekkürler…

912 thoughts on “Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?

 1. adem

  ben adem makattan çok az kan gelıyo peçeteye bunu katı yıyeceklere baglıyuorum hafıf zorlanma oluyor bıde soguk havada az karnım agrıyor

 2. aliye

  20 yaşındayım iki gündür büyük tuvaletmden kan geliyor yaparkende zorlanmıyorum çok fazla kan gözdüm sizce nedir?

 3. emree

  ben 19 yasımda bır ergeyım . makatımdan azda olsa kan geliyor ve korkuyorum ama doktorada gıdemıyorum çunkı eşcinselım yardım edın rica ederım.

 4. coşkun

  ben 30 yaşındayım 7 ay önce karın sağ kasık bölgesinde baya bi sancı çektim. acile gittim apandis şüphesiyle usg çektiler ama apandisit çıkmadı. kolonoskopiye girdim 30 cm de midem şişti. olumsuz ve 1 ay sonra büyük abdestimle birlikte baya bi kan boşaldı resmen. doktora gittim basuruma baktı direk basur kanmış dedi gönderdi. halen ara ara hafif sancım oluyor bende zaten yıllardır basur var hiç kanama olmamıştı yardımcı olursanız sevinirim……

 5. burak

  selamun aleyküm hocamm ben 23 yaşındayım hocam. bundan 4 yıldan uzun bi sure once silahlı saldırıya uğradım. sırtımdan yaralandım, acil olarak ameliyata alındım kursun sırtımdan girip bağırsağımdan giriş çıkış yapmışş çok şükür. ameliyat oldum barsam dışarı alındı. karnım da torbadaydı, bir süre sonra bagırsam iyileşince 2nci bi amilyat oldum. Tekrar içeri alındı çok şükürrr. şu anda iyiym ama karnımda ameliyat izleri bir de şişklik var hocam. kime gitsem fıtıktır dediler sonra fıtık yok onlar kas dediler, böyle yaşıcaksın dediler. yüz üstü yatamıyorum çok rahatsız oluyorum. fazla eğilemiyorum ayakabımı eğilerek zor bağlıyorum hani. çok rahatzıklık çekiyorum benim büyük abdestimden ara sıra kan geliyoo. ama bende makatta meme denen şey varr basur mudur bilmiyorum düzensiz besleniyorum. bir dee kendime sağlık yönünden de bakmıyorum fazla, hep salıyorum kendimi. ağır bişey kaldıramıyorum bu aralar 3 gündür tuvaletimden kan geliyo doktorada gitmedimm kötü bi hastalıgım mı var korkuyorum. inşallah kötü bişey yoktur beni aydınlatır mısınız hocammm iyi günler.

 6. admin Post author

  @ burak

  Burak Bey,

  Geçmiş olsun öncelikle.

  Bağırsağınızın dışarı alınması olayı, muhtemelen bir kolostomi operasyonuydu. Bağırsaklarınızın tekrar kendini toparlaması sonucunda, tekrardan içeri almışlar. Normal olarak iyileşmiş görülen o ki.

  Ameliyat yerinde iz kalması da çok problem değil fakat eğer karnınızda şişlik varsa ve bu ameliyat yerinizde ise ameliyata bağlı olarak gelişmiş bir fıtık olabilir. Kolaylıkla düzeltilebilir.

  Ameliyatınızı yapan genel cerraha tekrardan muayene olmanızı öneririm.

  Bu gidişinizde de makatınızdaki problemi de söylemeyi unutmayın ve orayı da muayene ettirin ve kafanız rahat etsin derim.

  Hekiminize görünmeyi unutmayın.

  Geçmiş olsun tekrardan.

 7. ali

  15 yasında bir erkegim tuvalatte büyük abdestimi yaparken kan geliyor ne yapmalıyım 1 ay dır devam ediyor

 8. akin

  Mrb.. Makatımdan 1 ay önce ip gibi kan geliyodu daha sonra 1 2 hafta geçti gibi oldu daha sonra tekrardan kan gelmeye başladı bu sefer daha fazlaydı ve ilaç kullanmaktayım ve makatımdan şuan tuvalete çıkmadığım halde ufak açık renkte kan gelmekte bu durum sizce iyimi ?

 9. merve

  14yaşındayım tuvalettimi zorlanak yaparken kan geliyor ne yapmalıyım

 10. Yavuz

  merhabalar,

  sürekli olmamakla birlikte kabızlık dönemine denk gelen ve sadece iki defa gördüm kan geldiğini. ilkinde doktora gittim fakat herhangi bir problem olmadığını ve kabızlığa bağlı olabileceğini söyledi.
  kanın rengi açık. fakat son olarak bir parça pıtılaşmış bir parça geldi.

  yorumlarız için şimdiden teşekkürler.

 11. çetin günay

  Öncelikle iyi çalışmalar. Benim bir sorum olacaktı. Büyük abdestimi yaptıktan sonra temizliğimi yaparken peçetede kıpkırmızı kan gördüm. Daha önce böyle bir şeye rastlamamıştım. 18 saatlik otobüs yolculuğunun ardından böyle bir şey olması acaba uzun süre oturduğum için midir yoksa bir doktora görünmem mi gerekir? Hangi branş bakıyor bu tür hastalığa? Yaşım 23 teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>