Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroid’tir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.385 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. Fatih

  Hocam Merhaba

  Sürekli karnım yapıyor ve ilk lavaboya girdiğimde gaz çıkarma sırasında sürekli kan geliyor daha sonra daha kreması kan geliyor ne yapmaliyim

  Yanıtla
 2. Zeynep

  Merhaba ben zeynep bundan iki ay önce kabizlik probleminden dolayı makattan kan gelmeye başladı ben adet oldum sandim ama anladimki durum farklı aile hekimine gittim ilaç verdi kilcal damarinda catlaklik olabilir dedi verdi ilaç mideme çok dokundu için düzenli icemedim iki ay sonra tekrar ayni rahatsizlim başladı bu sefer et parcaciklari geldi bu temiz kanimiz gidiyor degilmi kanadikca çok korkuyorum ameliyat sartmi nie parcaciklari gelme sebebi nedir şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Bayram Ünsal

  Hiçbir ağrı sızı kabızlık yok iken helva yediğim zaman makattan kan geliyor.sebebi ne olabilir,saygılar

  Yanıtla
 4. hüseyin

  hocam
  arkadan ilişkiye girdim ve büyük abdest yaparken kan gelmeye başladı ne yapabilirim korkmaya başladım
  yardım lütfen teşekkürler

  Yanıtla
 5. Seren

  Merhaba yardımcı olabilir misiniz lütfen. Tuvaletimi yaparken kan geldi ama damlamadı sadece peçetede gördüm ama ilk defa oluyor kabız değilim ama yani genelde olan biriside değilim ishal de olmam bu yaşıma kadar toplasınız 5 kere olmuşumdur lütfen bir şey söyleyin ne yapmalıyım

  Yanıtla
 6. Nazire

  Merhaba benim 16 aylik bir kız çocuğum var ve üç gün önce uykuya yatirdim sonra odaya girdiğimde zehir gibi bir koku vardı kızımın altını açmaya kalktigimda ise icligi de kan gördüm sonra bez kenarından tasmis ve hemen yiakmak için dusa soktuğum da et şeklini almış pirtilaşmış kan parçaları vardı acilen doktora gittim ve signigrafi çekildi endoskopi ve kolonoskopi çekildi ultrason a girdi ama hepsi temiz ve bir sonuç bulunamadı ve cok kan kaybı olduğu için kan takviyesi yapıldı ve suan evdeyiz bir bilginiz yada yonlendirme imkanınız var mı birde bu Dizanteri olabilir mi olsa idi koloskopi de anlasilirmiydi teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla
 7. Misafir

  Tuvaletten snra peceteye kan geliyor..ama makatta aci olusmuyor sadece biraz kasinti hissi..tuvaleti yaparken aci yok..catlak olsa aci olurdu degilmi..ama ikinarak tuvalete cikiyorum..genelde kabizim….bu kan neyin nesi..az miktarda geliyor..parlank kirmizi renk.

  Yanıtla
 8. Hava

  Bir suredir surekli tuvalete gitme hissim vardi sonra açık kırmızı kan damla damla geldi bir gün boyunca tuvalete oturdukca oldu sonra bitti kanama yok ama acima var yine surekli tuvalete çıkma hissim devam ediyo gece gündüz aynı napmaliyim sebebi ne dir cevap bekliyorum ayrıca yaşım 54

  Yanıtla
 9. Kumsal

  Merhabalar 3 senedir kabizlik sorunum var 15 günde 1 büyük abdestimi yapıyorum hastaneye gittim kan tahlili yaptirdilar ve büyük idrar bunlarda sonuç kabizlik çıktı.. büyük abdestimi yapınca kan geliyo Makattan doktorların yazdığı ilaçlarda bi işe yaramıyor ne yapmalıyım ??

  Yanıtla
 10. Pınar

  Sabah midem çok ağrıyordu tuvalete gittim ondan diye düşündüm tuvaletimi yaptıktan sonra makatımdan kan geldi bayağı vardı midem geçmedi hala ağrıyor neden acaba

  Yanıtla
 11. Mehmet

  Hocam sabah tuvalete girdiğimde gazla beraber makatımdan aşırı derecede parlak kırmızı kan geldi. Daha önce doktora 2010-2013-2015- yıllarında gittim kolonoskopi çektirdim hepsi normal çıktı en sonuncusu Homeroid dedi ve daflon diye Bi ilaç verdi ömür boyu da kullanabilirsin bunu dedi. Ama iki gündür yine kan geliyor ve bu sabah ki çok aşırıydı. Yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 12. Bilal

  Hayirli gun 8 yasindaki oglum daha kabiz olmadi ama iki gun once makatta kanama oldu icinden mandalina buyukluhun bir parca cikti disina ayni zamanda kaniyor acile gittik bagirsaktan makata gelen kanalin icindeki zar disina cikmis dediler geri yolladilar bizi kabis olmasin dediler oglum zaten kabiz olmuor simdi hala ayni aciyi yasiyor ayni hastaneyede gitmek istemiorum sizde neden olabilir yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

  Yanıtla
 13. ALİ

  BEN İKİ AY ÖNCE BİR KABIZLIK YAŞADIM VE DIŞKIMIN ÜZERİNE BULAŞMIŞ KANI FARKETTİM DOKTORA GİTTİM ANAL MUAYENE FALAN YAPILDI KAN ALINDI HERSEY NORMAL ÇIKTI AMA ŞÖYLE BİR DURUM VAR MAKATTA ÇOK YOĞUN OLMAMAKLA BERABER BÖYLE ARADA ACI HİSSİ AĞRI GİBİ O GÜNDEN SONRA DEAM EDİYOR DAHA ÖNCESİNDE BÖYLE BİR ŞİKAYETİMDE YOKTU DIŞKI ÖNCESİ SONRASI O GÜNDEN SONRADA GEÇEN HAFTADA BÖYLE BİR PROBLEM YAŞADIM AMA ÇOK AZDI KAN YANİ BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  Yanıtla
 14. Melike

  15 yaşında ki oğlum kabızlık problemi yaşıyor. Son olarak 3 gün sonunda tuvaletini yaptığında az da olsa kan görmüş .Ne yapmalıyım ? Nereye götürmeliyim .Çok teşekkürler .

  Yanıtla
 15. serap özer

  bu sabah yataktan canım hiç kalkmak istemedi kendimi çok yorgun ve uykusuz hisediyordum akşam tuvalete çıktıgımda büyük abdesim parlak renkte kanlıydı sebebi ne olabilir acaba şimdiden teşşekür ederim

  Yanıtla
 16. Anonim

  Ben peçete de kanı regl kanı gibi gördüm ama deyildi ve peçete de et gibi parçalar vardı ne olabilir?

  Yanıtla
 17. Anonim

  Az önce lavaboya girdim ve peçete de regl kanı gibi kan gördüm ve pıhtılaşma da vardı peçete de . 16 yaşındayım . Ne yapmam gerekir sizce nedir

  Yanıtla
 18. Esra

  Merhaba,
  Oncelikle tesekkur ederim bu bilgileri bizlerle paylastiginiz icin. Esimin iki gundur dıskisindan hafif kan geliyormus ve peceteye sildigi zaman da biraz kan geliyormus sonrasinda gelmisyormus. Bu durum cok aci salgam ictikten sonra oldu. Lavabo ihtiyacini gordukten sonra makatinda aci hissediyormus. Iki gundur ishal durumu var hafta sonu oldugu icin doktora gidemedik sebebini soyleyebilirseniz cok sevinirim kendisi cok evhamli kan gorunce cok urtktu. Simdiden tesekkur ederim…

  Yanıtla
 19. Ercan öztürk

  sayın doktorum ben hersabah kahvaltı sonrası düzenli olarak büyük tuvaletime çıkıyorum yine birsabah çıkdıgımda büyük apdesimden sıvı şekilde kan geldi bunun öncesinde kesinlikle hiçbir şikayetim olmadı ne agrı nede belirgin bir rahasızlık sene 1997 annemi kalın bagırsak kanserinden kaybetdik ırsi olurdiye bende birsene sonra kolonoskopi yapdırdım bu konturolleri nekadar aralıklarla yapdırmalıyım yaşım 49 şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Nuri Bey,
   Genelde bu tarz teşekkürler ile karşılaşmayız. Herkes bilgileri okuyup çıkar.
   Teşekkürünüz için teşekkürler…

   Yanıtla
 20. emrah

  Merhaba bundan 1 2 ay önce makat bölgemde şişlik vardı ve doktora basvurdum doktor bey hem.basit hemde çatlak olduğumu söyledi verdiği ilaçları kullandım ve geçti şimdi ise öyle bi şikayetim yok fakat diski sonra si peceteye kan geliyor hiç zorlanmadigim halde bunun sebebi nedir anlamadim yardimci olurmusunjz

  Yanıtla
 21. gülbeyaz

  merhaba, 6 hafta önce sezeryanla doğum yaptım. bu ilk bebeğim. bir kaç gün önce makattan bir hayli fazla olmak üzere simsiyah kan geldi. daha sonraki gün tekrar biraz daha geldi. midem de biraz ağrı var. acaba bu normal bir durum mu. yada hemen doktora gitmelimiyim. teşekkür ederim

  Yanıtla
 22. Merve şahin

  Merhabalar 2 gün önce wc ye gittim konstipasyon olmuşum biraz ıkındım parlak kırmızı kan geldi ama az değildi sonraki gün akşam ıkınmam olmadığı halde ve konstipasyon olmadığım halde pıhtılı ve biraz fazla kan geldi makatımın girişinde çok hafif bir ağrı var ve adet düzenleyici olan tarlusal kullanıyorum o yapmış olabilir mi önerebileceğiniz ilaç varmı yada vazokontrüksiyon yapan ilaç alsam geçermi

  Yanıtla
 23. karya

  merhabalar 10 yaşnda kzım var yaklaşk 15 gündür makattan pıhtı şeklinde kan geliyor. kremlerin ve fitilin bi faydası olmadı açıkçası çok endişeliyiz. üstelik kabızda değil. cevap yazarsanız çok mutlu oluruz.

  Yanıtla
 24. Yusuf erbil

  Ne gibi yemekler yemen lazim yada hangi meyvelerden yemem lazim bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 25. Şükriye

  Çiş yaparken arka dan birden kan geldi hemoroyit sorunum yok agrim hiç bişeyim yok uzun süredir yorgunlugum var 3 aydır kan ilacı kullandım

  Yanıtla
 26. Anonim

  ben 1961 dogumluyum bana lütfen yardimci olun doktora gitmeye utaniyorum büyük tuvaleti yaptigimda kan geliyo bittiginde de hikindigim da resmen gine kan geliyo acik renkte buneyin belirtisi olabilir

  Yanıtla
 27. Kader sahin.

  İki kere makattan bolcana kan damladı 5 yada 6 damla belki daha fazla tam bilemiyorum. Tuvaletimi yaparkan zırkanmadım aslında ama biraz sertti galiba. Onemsemeli miyim. Henüz doktora gitmedim.

  Yanıtla
 28. Halil Celik

  Merhaba
  Yaklasik bir yildan beri ara ara kan geliyor ve kirmizi acik renkli bir kanama bazen miktar artiyor.Kilo kaybi yok istah sorunum da yok.Radyolog bir arkadasim MR cihazi ile tum vucudumu inceledi ve korkulacak bir durumumun olmadigini soyledi yani kolon kanseri anlaminda bir kitleye rastlamadigini ama kolonoskopi yaptirmam gerektigini soyledi.Yurt disinda oldugumdan ve buradaki hekimlere guvenmedigim icin hic bir doktora gorunmedim.Bu ne olabilir?Isin ilginc tarafi diskida bazen incelme bazen de normal olarak gelmekte yani bir tikaniklik filanda yok bazen cok uzun surmesede 1-2 gunluk kabizlik oluyor.Aslinda hassas bir midem var ve yediklerime de dikkat ediyorum cunku ozellikle mevsim gecislerinde mide agrisi da cektigim oluyor ve o donemlerde PPI kullanarak bu rahatsizligimdan uzaklasiyorum.Ayrica uzun yillar ilac sektorunde calistigim icin bazen mide sorunlarimi kendim de ilac kullanarak hallediyorum ama bu kanama olayindan hic bir sey anlamadim.Bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

  Yanıtla
 29. Mehmet

  Büyük tuvaletimı zorliyarak yapardım ve yaparkene sanki ineler batarak çıkarta bilirdim tuvaletımı yaptıktan sonra bir saatta kadar normal aci olurdu taki ertesi gün tuvalete gidenekafar sonra bir gün bir iki damla kan geldi kabizlik biti ve şimdide içi çok aciyor

  Yanıtla
 30. Lara Ersoy

  Merhaba ben 17 yaşındayım bakireyim adetim çok düzensiz bu ay adet olmadım 3 gündür tuvaletten sonra kan geliyor peçeteye kilotta da oluyor bugun kadın agrısı ve kan pıhtısı geldi sizce ne olabilir çok korkuyorum kimseye anlatmıyorum

  Yanıtla
 31. Sefa

  Hocam kolay gelsin . Herzaman olmamak kaydıyla arada sırada büyük abdestimi zorlanarak yaparken dışkıya bulaşık kan geliyor daha sonra peçeteyle silerkende birazda peçeteye bulaşıyor sonrasında sıkıntı olmuyor. Acaba zorlamaya dayalı bi çatlakmı yoksa başka bişey olabilirmi. Daha öncesinde bi kere daha olmuştu doktora gittim anlattım krem verdi geçti ama şimdi zorlayınca tekrardan oluyor şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 32. Tevfik

  Merhaba ben basur ameliyatı oldum biray biraz zorluk cektim biraydan sonra buyuk aptestimi yaparken biraz kan geliyor bu normalmıdır saygılar

  Yanıtla
 33. ayten fersiz

  merhabalar.1-2 ay süredir büyük tuvaletimi yaparken kanama oluyor fakat sürekli değil ara ara oluyor.bazen peçetede kan olabiliyor.1 gün önce sabah kalktığımda iç çamaşırımda kan olduğunu gördüm.gün boyu iç çamaşırımda kan sızıntı şeklinde hep oldu.sebebini bilemiyorum.eğer hemeroid ise durduk yere gece kanama yapabilirmi.teşekkürler

  Yanıtla
 34. gül

  İyi geceler size bi sorum olacaktı hocam benim makkatan kan geliyor ama devamlı değil sadece yılda birkez oluyor bu böyle önemli bi durum ola bilirim sizce öğrenmek istedim

  Yanıtla
 35. yok

  Merhaba.
  Ben bir kac gun once buyuk tuvaletimi yaparken biraz kan geldi. Sonra bugunde yaparken yine biraz daha fazla geldi. Ve bundan 1 sene once bi erkekle iliskiye girmistim bununla alakasi olabilir mi ? Ve doktora gitsem anlasilir mi ? Ve o gunden beride karnım agriyo ve tuvaletimi yaparken zorlaniyorum bana ayrintili bi sekilde anlatir misiniz lutfen ?

  Yanıtla
 36. Rıdvan

  İlk olarak 2 sene önce oldu be 3-5 sefer sürdü sonrasında kesildi yaklasık bir aydır tekrar basladı ama oturmada birsıkıntı yok paçeteyle sildiğimde kan yok fakat dönüşümle birlikte kan gelir ve her ec ye gittiğimde. Herhangibir karın ağrısı veya rahatsızlığım yok. Yazınızda olduğu gibi meme ucu gibi bir cıkıntı da yok. Yanma yok.

  Yanıtla
 37. Fatma ocak

  Merhaba hocam büyük abtestimi yaparken makatan kan geldi pecetede hafif lekeler oluştu bu 4 5 aydır uzun aralarla 3 kez tekrarladı kötü bir hastalığın habercimisidir çok endişeleniyorum hangi doktora gitmeliyim beni yonlendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 38. Özlem

  Merhaba hocam 5yıldır ara ara makattan kananam oluyor dayanılmaz acı yanma geceleri özellikle uyuyamıyorum ağrısından kac defa doktora gittim makattan bakıldı birşey yok dedi her gittiğimde ayrı ilaçlar ama fayda etmiyor dikkatimi cekti nedense ne zaman adet gecikmesi yaşasam başıma bu makattan kanama olayı gelmiştir yardımcı olursanız çok sevinirim

  Yanıtla
 39. yusuf

  Hocam kabiz olmusum zorlanadim parmagimla temizlemek zorunda kaldim kanama oldugunu gordum ihdiyacim bittikten sonra peceteye kan daha sonra bulasmayinca 4 SAAT sonra kontrol amacli gittim kobizlik yoktu ama diskiyla kan gene vardi korktum ilk kez oldu lutven ne yapmam gerek saygilar.

  Yanıtla
 40. Asli

  Merhabalar babamdan 15 gundur makattan ve diskidan kan geliyor ilk once yogun bir kanamaydi dort bes gun surdu daha sonra ishal kabizlik seklinde devam etti simdi ise sabahlari cikiyor tuvalete kanama pihti seklinde geliyor kanser olabilme riski % kac sizce kilosunda bi degisiklik yok halsizlik falanda yok Bu arada kolonoskopi yapildi patolojo sonucunu bekliyoruz ama ben gurbette oldugum icin endiseliyim tesekkurler…

  Yanıtla
 41. Bensu

  5 yaşında kızım kabızlık yaşıyordu dün kaka yaptı zorlandı ve popoyu silerken bayağı kanlıydı kırmızı..bugünde kaka yaptı zorlanmadı ama gene açık renk kan geldi..fito sürüyorum popoya…doktora ne zaman götürmeliyim

  Yanıtla
 42. nesrin taniyan

  slm seyrekte olsa diskiyla beraber kan geliyo bu sefer daha fazlasi oldu sonra titreme ve karin agrisi midemde bi bulanti bana cevap verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 43. Aysr

  Bende makat çatlaqidik var ikide meme oluşmuş qene de kabızlık olduqunda silerken peçeteye kan bulaştırdı şimdi sekiz hastalık hamileyim yine kabızlık var dün akşam qittiqimde zorlanma oldu bu defa açık renkte aşırı kanama oldu yapamadan çıktım kanama kesildi şimdi lavaboya kanama olur diye korkuyorum qideyim yardım edin aşırı kanama olurmu catlak ta

  Yanıtla
 44. Gulsen

  Ben yedi haftalık hamileyim bende makat çatladı vardı sürekli peçeteye bulaşan kan oluyordu yine kabızlık var dün dün kabızlık tan zorlama oldu bu defa aşırı açık renkte bir kanama oldu korkuyorum ne yapmalıyım

  Yanıtla
 45. Seli

  Merhabalar mayısın 10 da doğum yaptım ve son 20 gündür büyük tuvaletimi yaparken acı çekiyorum ve baya kanamalar oluyor daha önce hiç böyle bir sorun yoktu günde 1 yada 2 kez büyük tuvaletimi normal şekilde yapıyordum ama şu an 2-3 günde bir çıkıyorum kabız gibi zorlanıyorum tuvaletimi yapmakta ama şişkinliğim falan yok

  Yanıtla
 46. DOĞAN

  büyük abdestimi yaparken acı ve kan olayı var tuvalet kağıdında kan görüyorum çok az bir 5 10 dakika sonra ağrı falan kalmıyor

  Yanıtla
 47. Gülseren caglar

  Merhaba 1senedir çok uzun aralarla büyük abdestli yaparken makata hafif kanamalar oluyor ben babamı kolon kanserinden kaybettim o yüzden doktora gitmekten korkuyorum kolon kolon kanseri çıkar diye birde vuçcdumda şişlik yemekten sonra ha zimsizlik hissediyorum

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Gülseren, Babanı bu tarz bir hastalık nedeniyle kaybettiysen daha dikkatli olmakta fayda var. Bu hastalık erken evrede teşhis edilirse daha iyi sonuçlar verir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 48. emree

  Hocam benim hem ağzımdan balgamla kan geliyor hemde makattan 7 tane hastaneye gittim biz bakamayız diyip birbirlerine gönderiyorlar topaç gibi oldum bende bıktım gitmiyorum ama her gün oluyor

  Yanıtla
 49. Merve

  Kabizlik var kanamada oluyo agriyo yaniyo bu agri tuvaletten sonrada devam ediyo dogum yapali 1.5 ay oldu ne yapmaliyim

  Yanıtla
 50. yasin

  merhaba.. 2 gün önce sevgilimle anal sex yaptık.. bi ara çok acıdığını söyledi ve ben bıraktım.. ondan sonra tuvalete her gittiğinde makatından kan geliyor ve çok ağrı yapıyor.. makat deliğinin hemen altında 1-3 cm arası bi çizgi gibi kanal gibi birşey var.. kendiliğinden geçer mi.. kanser falan yazıyor nette.. çok korkuyorum.. fisür mü ne varmıs ona cok benziyor

  Yanıtla
 51. yasin

  merhaba.. 2 gün önce sevgilimle anal sex yaptık.. bi ara çok bağırdı ve acıdığını söyledi bende hemen çekildim.. o günden beri tuvalete gittiğin de kanaması oluyor çok ağrı çekiyor.. ve makat deiğinin hemen altın 1-3 santim civarı kanal gibi bişey var.. bu nedir.. kendiliğinden geçer mi.. sevgilime belli etmemeye çalışıyorum ama çok korkuyorum bişey olacak diye

  Yanıtla
 52. Ahmet

  İyi günler bu gün büyük abdestini yaparken makatimdan açık kırmızı renkte bi kan geldi dışkıyla karışıktı genelde haftada 1 çıkıyorum tuvalete endişelenmem gereken bir şey varmı yasim 16

  Yanıtla
 53. ayla

  Dr bey buyuk abdeste cıktigimda ağrisis kabızda degilim cok kan geliyor önceden az geliyodu sonradan çogaldı kisaca bir açıklama yaparmisiniz

  Yanıtla
 54. fatma yalçın

  slm hocam. annem 76 yaşında makattan kan geldi. sabah saat altıdan beri devam ediyor ne yapmamız gerekiyor ve neden olabilir. şimdiden teşekkür ederim…

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Fatma bu ne kadar saçma bir durum. Derhal acil servise başvurmalısınız. Sabahtan beri devam eden bir şey için nasıl akşama kadar bekliyorsunuz, anlam vermek çok zor.

   Yanıtla
 55. Eren

  Merhaba ben bir gün boyunca büyük abdestime çıkmadım bir ara zorladı isim olduğu için gidemedim dahasonra da gitme gereği olmadı bu arada banyoda çalışma yakarken yerde oturdum biraz usuttum sonra kalktım.ve ete si gün büyük abdese çıktım ilk tahliye normaldi ikincisi ishalle karışıktı daha sonrakiler kansızdı ben de hemorayt var ama çok zorlama da kan geliyor.

  Yanıtla
 56. Hülya

  Sayın Dr’um annemin kasıklarda ağrı ve belde ağrı var elli yaşında bağırsaklarda şişkinlikte olduğunu söylüyor makattan bevlini yaptıktan sonra peçeteye silerken kan görmüş bu durumun sebebini kısmende olsa ifade ederseniz çok müteşekkir olurum

  Yanıtla
 57. aykut sutoglu

  ben bir hafta once cok icki ictim o gunden beri buyuk abdestimin icinden kan cikiyo cok degil ama parca parca kanlar geliyo.ve tam olarak ikinsamda buyuk abdestimi cikaramiyorum.yarim yarim yapiyorum zorlasamda cikmiyo.bu durum hangi hastaliga isarettir hocam.bir bilgi verirseniz cook sevinirim

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Aykut bunun için bir genel cerraha görünmende fayda olabilir, kolonoskopi yapılması gerekebilir.

   Yanıtla
 58. ayse gezgin

  Kolonoskopi sonucu normal çıktı ama uc gun sonra diskiyla birlikte kanama oldu sebebi nedir acaba. Ayrıca ağrı ve acı da yok. Simdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Ayşe hanım kolonoskopi tam olarak doğru yapılmamış olabilir. Ya da kolonoskopi yapan doktorunuza şikayetlerin devam ettiğini söyleyin lütfen.

   Yanıtla
 59. didem

  i gunler arkadan iliskiye girdim baya canim yandi ve yataga kan geldi ve sildimde tekrar kan gelmistim tekrar sildim kan durmustu ne yapmaliyim

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Makattan ilişkilerde, barsak perforasyonu olabilir buna bağlı da kanama görülür. Asla arkadan ilişkiye girmemelisiniz.

   Yanıtla
 60. kadir

  Gotten kal gelip ondan sonra buyuk tuvaletti yapiorum. Daha bugun oldu 2 defa 2. De. Et parcasi gibi geldi kanla beraber hangi doktora veya gitmeme gerek var mi ?

  Yanıtla
 61. eylul

  Merhaba ben eylül 18 yasindayim 16 yasinda erkek aarkadasimin istegi uzerine arkadan iliskiyr girdim ama kalktığımda yatakta 2 3 damla kan vardı bayaa bi kicimin ustune oturamadim kızlıgim bozulmusmudur

  Yanıtla
  1. admin Yazar

   Arkadan ilişki sağlık açısından çok zararlı. Arkadan girmek isterken öne de zarar gelmiş olabilir. Bir genel cerraha ya da kadın doğum uzmanına gitmenizi öneririm.

   Yanıtla
 62. NECMİ

  HOCAM BEN N… H DÜN AKŞAM YATTIM SABAH KALKTIĞIMDA KİLOTUMUN MAKAT KISMINDA ÜC ADET DEMİR PARA BÜYÜKLÜĞÜNDE KAN VARDI HOCAM AFFEDERSİNİZ BEN SADECE SABAH BÜYÜK APTESE CIKARIM BEN TAKRİBEN 9 SAAT UYUYUP KALTIKTAN SONRA ACABA NEDEN KÜLOTUMDA KAN VARDI BU SİZCE NEDEN OLMUŞTUR MERAK EDİYORUM DOĞRUSU İNSAN TUVALETE GİTMEDENDE MAKATINDAN KAN GELİRMİ SAYGILARIMLA

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Aşağıdaki yorum kısmına yorum ya da sorunuzu yazınız. En kısa sürede yanıt verilecektir.