Kalın barsak kanaması

Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

Bir tıpçı olarak makattan kan gelmesi gibi durumlarda, nasıl davranmanız gerektiği ve hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda ön bilgi vereceğim…

 • Makattan kan gelmesi durumunda neler yapmalıyız?
 • Makattan kan neden gelir?
 • Hangi doktora ve branşa başvurmalıyız?
 • Korkulacak bir şey var mıdır, tedirgin olmalı mıyız?
 • Makattan kan gelirse ne yapmalı?

Makattan kan gelmesi önemli bir konu, bu sayfada ayrıntılı olarak yer verdim. Okuması 5-6 dakika kadar sürebilir. Fakat konu çok önemli olduğu için vakti olmayanlar için kısaca özet geçtiğim şu sayfayı hazırladım. Lütfen vaktiniz yoksa bile 1 dakikanızı ayırarak ziyaret ediniz.

Kabızlık, makattan kan gelmesine yol açar. Birçok hastanın kabızlık problemi yaşadığını hem hastanede hem de buradaki yorumlarda gördüm. Kabızlığınızı giderirseniz, birçok sorununuz daha da rahatlar.

Durum böyle olunca, ilk önce sizlere doğal yollardan kabızlığı giderici tedavi hakkında bilgi vermek istiyorum. Haftada 1 kez büyük abdestini (dışkısını) yapan kişiler bile var. Bunun normali günde 1-2 kez şeklinde olmalıdır. Normal olanı da yemeklerden sonra büyük abdeste çıkmak şeklindedir.

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi

Kabızlığın doğal tedavisi;

Her gün sabah – akşam, 2 kez olmak üzere, günde 1 çay kaşığı kadar gerçek zeytinyağı (riviera değil soğuk sıkım zeytinyağı) içmelisiniz. Belki bazı kişilere tadı kötü gelebilir ancak sizleri çok çok rahatlatacak doğal bir tedavi yöntemidir. İlaçların bile sağlayamadığı faydaları sizler için sağlar. Bu tedaviyi uygulayıp, lütfen aşağıdan bize yorum yazınız… Makattan kan gelmesi sıklığını da azaltacaktır bu şekilde yapmak. Ayrıca alafranga tuvaletleri yani klozetleri kullanmayın, eğer mümkünse alaturka tuvaletleri kullanın. Çünkü geleneksel tuvaletlerimiz, insan anatomisinin rahatça boşalmasına daha da uygundur.

Makattan kan gelmesi önemli midir? Hangi durumlarda makattan kan gelir?

Makatta ya da çamaşırımızda kan görmemiz normal midir?

Bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Makattan kan gelmesi

Bakın tıpta ayıp diye bir şey olmaz, biz doktorluk okuyoruz; tıp fakültesindeyiz ve çeşitli vakalar görüyoruz.

İnsanlar makatlarından kan geldiğini 2 yıl sonra söylüyorlar ve öyle hastaneye gidiyorlar… Saçmalık!

Tıpta ayıp olmaz hele böyle ciddi bir sonucu olacak rahatsızlığınızda hiç olmaz. Şunu unutmayın hiçbir hekim, böyle bir muayene yapmaktan hoşnut değil fakat tanıya götüren en basit yöntem rektal tuşedir.

Eğer makatınızdan kan geliyorsa ilk yapmanız gereken hemen bir doktora başvurmaktır.

Makattan kan gelmesi çok tehlikeli olabileceği gibi basit bir hemoroid, basur (mayasıl) da olabilir. Hatta sadece kabızlığa bağlı zorlanma ile bile kanama olabilir. Yani illa kanser ya da tümör olacak diye bir kaide yok… Çok büyütülecek bir şey de olmayabilir…

Büyük abdestinizi yaparken kan gelmesi genelde sık rastlanan bir hastalık olan hemoroid olabilir ve tedavisi de kolaydır. Tehlikeli bir hastalık değildir.

ANCAK MAKATTAN KAN GELMESİ ÇOK CİDDİ BİR OLAYDIR ve HER DURUMDA KESİNLİKLE BİR DOKTORA GİDİLMELİDİR. DOKTORA GİTMEDİĞİNİZ DURUMDA ÇOK ÖNEMSİZ RAHATSIZLIĞINIZ OLSA BİLE ERKEN TANI KONAMADIĞI İÇİN İLERLEYEBİLİR. ERKEN TANI HER RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNİ ÇOK KOLAYLAŞTIRIR…

LÜTFEN DOKTORA GİDİNİZ. HEMOROİD (BASUR) gibi barsak hastalıklarında HANGİ DOKTORA, HANGİ BÖLÜME, HANGİ UZMANLIK ALANINA GİDİP, HANGİ UZMAN HEKİME GÖRÜNMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ DA ONUN DA CEVABINI VEREYİM. BİR GENEL CERRAHİ BÖLÜMÜNDE, GENEL CERRAHA GÖRÜNMENİZ GEREKMEKTEDİR. YA DA GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNE DE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

Tanı almanız lazım, tedavi için. Ama buna siz karar vermeyeceksiniz, doktor karar verecek.

MAKATINIZDAN KAN GELİYORSA ACİL OLARAK, ACİL DOKTORUNA BAŞVURUNUZ…

Eğer geç giderseniz her şey için geç kalmış olabilirsiniz. Erken teşhiste her şeyin tedavisi çok daha kolay, kanserin bile tedavisi çok kolay…

Kanser olsanız bile, ilk kan gördüğünüz anda; anında doktora başvurmanız durumunda kanserin tedavisi bile çok kolay olacaktır. Bunun için sakın korkmayın doktora gitmekten.

Kalın barsak kanamaları

Kalın barsak kanamaları

Genelde acı yemekler yemek; basur, hemoroid (mayasıl) ya da diğer makat hastalıklarında kötü sonuçlara yol açabilir. Basur tedavisinde, acı yemekten kaçının.

Basur tedavisinde asıl amaç şudur: Makatınızda çıkan meme ucu gibi çıkıntıyı zorlamamak. Bunun için de dışkınızın katı olmaması, yani biraz daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bunun için sizlere önereceğim basit kurallardan bir kaçı: elma gibi posalı yiyecekler yemek, kepekli ekmek yemek, günde 2-3 litre kadar su içmek, gerçek zeytinyağı tüketmek (ayçiçek yağı ya da mısır yağı değil)… Bunlar dışkınızın kıvamını yumuşatır ve çok fazla acı çekmemenizi sağlar.

Bunlar önerilebilir ancak bir doktora gidip, hemoroid tanısı aldıktan sonra yapmanızda fayda var. Çünkü makatta kan tehlikeli bir hastalık da olabilir.

Makatınızı elinizle kontrol ettiğiniz zaman, elinize meme ucu gibi çıkıntı ve kan (peçeteye de gelebilir) geliyorsa; büyük ihtimalle basur (mayasıl) olarak tabir edilen hemoroiddir. Tedavi gerektirir, kesinlikle doktora gidilmelidir. Kolay bi tedavisi vardır. Doktora gidilmezse basur kanamaları artar ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Doktora gidip kesinlikle basur olduğunu teyit ettikten sonra gönül rahatlığıyla günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ama ciddi bir şey de olabilir, kesin ve kesin doktora gidilmelidir.

Makattan kanaması olan tüm hastalara kolonoskopi yapılmaz! Az bir kısmına kolonoskopi gerekir. Muayene ya da daha basit tetkikler ile teşhis konamazsa, kolonoskopi işlemine geçilir. Giden herkese hortum salınmaz!

Doktora gitmekten çekinmenin sebeplerinden biri de endoskopi ya da kolonoskopidir. Kolonoskopi halk arasında hortum salma olarak da bilinir. Hortumun ağızdan ya da makattan içeri gönderilmesidir. Endoskopi ve kolonoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Öncesinde, bağırsaklardan örnek almak ve hastalık tanısı koymak için vücut cerrahi olarak kesilirken; artık mükemmel bir buluş olan endoskopi cihazları kullanılmaktadır. Bu mükemmel bir yöntemdir. Hastalıkların tanısında çığır açan bir buluştur. Kesinlikle bu yöntemi reddetmeyiniz, unutmayın ki hayatınız söz konusu.

Genelde küçük yaşlarda, bebeklerde ya da çocuklarda uzun süreli kanamalar görmeyiz. Genelde gastroenterite bağlı kanlı ishal şeklinde görülebilir. Bu durumda da bir pediatri doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer makatta kan durumuna daha değinmek isterim, yine bebek ve çocukları ilgilendiren bir durum hakkında: Bu yaşlarda kan görülmesi bir cinsel istismar bulgusu olabilir. İlişki sırasında zorlamaya bağlı olarak yüzeysel çatlak ya da daha ilerisi de olabilir. Bu durumda çocuğunuza uygun bir dille o bölgelerine başka birileri tarafından herhangi bir temas oldu mu? Ya da kendileri yabancı bir cisim ile temas ettirmiş mi? Konularında sorgulamak lazım. Ve tabii ki böyle bir şüphede en kısa sürede bir çocuk psikiyatristine gidilmesi gerekir.

Makattan kan gelme sebepleri

Bu konuda her yönüyle takdir ettiğimiz Japonya’daki uygulamalardan örnek vermek istiyorum.

Japonya’da bilirsiniz ki, insanların yaşam süreleri çok çok fazladır. Çünkü insan eliyle düzeltilebilecek olan, ölüm nedenlerini ortadan kaldırıyorlar. Aynen 7 büyüklüğündeki bir depremden, depreme dayanıklı evler yaparak kurtulmaları gibi…

Sağlık sektöründe ise şunu yapmaktalar:

Devlet, 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına; ağızdan endoskopi işlemi ve makattan kolonoskopi işlemini ücretsiz olarak her yıl zorunlu olarak yaptırıyor. Tarama ve hastalıklara erken teşhis koymak için. Bizim ülkemizde de kolonoskopi ve endoskopi ücretsiz olarak, sağlık güvencemizle yaptırılabilir.

Bir hortum sallayıp, barsaklarınızı ya da midenizi görüntülemeleri mi daha iyi; yoksa vücudunuzu kesip ona göre tanı koymak mı daha iyidir? Kolonoskopi en kolay tanı yöntemidir ve makattan hortum gönderilmesi utanılacak bir olay değildir. Yani utancınız yüzünden, ciddi bir hastalığın erken tanısını koyamamış olabilirsiniz. Bunu asla reddetmeyiniz.

Makat ile ilgili problemlerinizi sayfanın en altındaki form ile iletebilirsiniz. Ancak şunu unutmayalım. Her problemde kesinlikle doktora gidelim.

Makattan kan ile ilgili anlatmak istediklerimiz genel olarak bu şekilde. Sizler de makattan kan gelmesi ile ilgili sorularınızı, bizlere aşağıdaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. Elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız.

Şimdiden çok teşekkürler…

1.631 tane yorum var “Makattan Kan Gelmesi Durumları (Makattan Kan Gelirse Ne Yapmalı?)

 1. Hande

  17 yaşındayım normalde acı yemekleri seven birisiyim dün tekrar acı yemiştim ve akşam makattan kan geldi sabah tekrar oldu. Sadece peçeteye gelicek kadar kanama oluyo çok çok az ama doktora gitmeli miyim

  Yanıtla
 2. Nese

  Adet döneminde sanciyla birlikte makattan birkaç damla kan geliyo. Makat ağzı da sızlıyor neden olabilir teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Nur

  İlkten kanamıstı 2 hafta geçti şimdi (2 günden beri böyle)otururken kalkarken hareket ederken bile acıyor tuvalete çıkıyorum cok az dıskı geliyodu şimdi cok küçuk sıvı gibi bir şey geldi çok korkuyorum

  Yanıtla
 4. susanur

  Mrb ben 19yqsindayim ve iki gundur kabiz oldum ve buyuk tuvalete ciktigimda kan geliyo bunun bir belirtisi varmidir ve normalde kabizlik oldugunda kan. Gelmezdi ilk defa boyle bisey yasiyorum cevap verirseniz cok sevinirim…

  Yanıtla
 5. Hamdi

  İyi günler dilerim yaklaşık 1.5 yıldır böyle bir problemle karşı karşıyayım bir kez acile gittim çok önemli birşey olmadığını ifade ettiler daha sonralar da bu durum yine yine tekrarlanmaya devam etti ama pek gitmedim açıkcası utandım. Ama son zamanlar da bu durum hele son bir hafta da neredeyse her büyük abdestimi yaptığım da karşılaşmaya başladım acı şeyleri çok seviyorum pek dengeli beslendiğim de söylenemez aşırı strese girdiğim durumlar da olabilir stres ve pisikololojik durumlar böyle bir şeyi tetikleyebilir mi ? Ayrıca 1.5 yıldır dedim ya çok mu geç kalmışım dır ? hastaneye gitmek için randevu aldım yarın gideceğim hastane ayrıca yüzeysel bir kan söz konusu değil gibi pek fazla kan söz konusu Şimdiden teşekkür ederim …

  Yanıtla
 6. Serpil

  Ben doktorun verdiği kıremleri kullandım faydası olmadı hakiki zeytin yağı sürebilirsiniz yinede doktora gidin doktorunuzla görüşün hiç bir zaman başka insanların ilaçlarından doktora sormadan içmeyin kıremide doktorunuza sorun herşeyi doktorunuzla konuşun son yıllarda kızartma ve dışarıda satılan yemekleri yemiyorum hafif suyla haşlama usulu yemeklerimi pişirip içine biraz hakiki zeytin yağı koyup yiyorum fazla baharat kullanıyordum şimdi sadece karabiber zerdaçal kullanıyorum yinede doktorunuza danışın haşlanmış yumurtada yenilebilir kızartmalardan hamur tatlılarından uzak durun arada ev turşusu yiyin ayva yı komposto gibi yapın şekersiz olarak içine bir kaşık bal koyun ister sade ister yoğurtla arada yiyin yaban mersini ahududu dut incir böğürtlen yenebilir erik kayısı şeftali yumuşak meyvaları yiyin armut kavun karpuz gibi meyvalar yene bilir

  Yanıtla
 7. Serpil

  6 yıl oldu basurdan kan geliyor pehriz yaptım herşeye dikkat ettim kilo verdim geçmedi dr amaliyat dedi olmadım şimdi son olarak yemeklerime 1 çay kaşığı zerdeçal atıyorum kanı azalttı normal tuwalete gidince fazla oturmayın çok tuwalette kalıncada kan geliyor bol su için meyva sebze tüketin lahana havuç brokoli bulgur mercimek salata ve salatalık zeytin keçi peyniri yiyin türk kahvesi için hakiki zeytinyağı kullanın kahverengi ekmek yiyin beyaz ekmek yemeyin dere otu marul kekik maydonoz ıspanak kırmızı pançar ve suyunu için nar hurma tüketin portakal da iyi fazla muz yemeyin beyaz ekmek yemeyin şekerli şeyleri az tüketin bal yiyin sabah bir çay kaşığı çay olarak yeşil çay az için ıhlamur ve ada çayı fazla içmeyin arada nane çayı kekik çayı için çok çay içmekde iyi değil günde bir fincan türk kahvesi için bol su içip yürüyüş yapın streslerden uzak kalmaya çalışın bol ca dinlenin yürüyün sürekli en az günde 1 saat yürüyün hamur tatlılarından uzak durun çikolata fazla yemeyin sütlaç arada yiyin fazla şekerli olmasın kepekli ekmek yiyin her gün biraz yoğurd yiyin acı beri az kullanın salçayı az kullanın salcasız yerseniz daha iyi tuz kullanmayın asitli meşrubat içmeyin maden suyu içilebilir

  Yanıtla
 8. İhsan

  Hocam benim 2004 yılından beri kanmam var 3 veya 4 defa doktora gititim hic biri gereyi gibi ilgilenmedi kolnoskobi oldum doktorlar konuşuyor hic bişey yok diye ben duyuyorum daha sonra hortumu cekerken uc kısımda catlak var dediler tetkikleri gösterdim kırem ve hap aynı zamanda ılık sya oturdenildi uyguladım sonuc alamadım tekrar tetkikleri aldım başka bi hastana başka doktor tetkikleri götürdüm baktı muane etti tekrar ilac hap verdi uyguladım bitti bi küpür daha bi küpürdaha etti 3 küpür kullandım sonuc olumsuz ben doktorlar görevlerini yapmadıgını kanısına vardım bi dahada gitmedim utanmaya başladım artık gitmiyorum ben araba tamircisiyim arac sahibi getiriyor şikâyetini dinliyoruz yapılması gerekeni söylüyoruz yaptırmaya karar verdiyse teslim alıyoruz aracı gereyini yapıp teslim ediyoruz hocalarımız başdan savıp gönderiyorlar sizin dediyiniz japonyada insana deyer veriliyor türkiyede ise red neyse kafanızı agrıttım özür dilerim bizim hocalarımız ona günlük ne kadar kontanjan tanınıyorsa onun muanesini yapıp ücretini almak sen ölmüşsün kimin umurunda kusura bakmayın türkiyede işler böyle yürüyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.