18 Mart 2012

Küme Tipi Baş Ağrısı Alternatif Tedavi (Bitkisel Tedavi)

Küme tipi baş ağrısı alternatif tedavi

Küme tipi baş ağrısı alternatif tedavi bitkisel tedavi

Küme tipi baş ağrısı, insanların başını en şiddetli derecede ağrıtan bir baş ağrısı tipidir. Küme tipi baş ağrısı alternatif tedavi (bitkisel tedavi) ise en çok aranan tedavi çeşididir. Küme baş ağrısı nasıl geçer? Kaç gün sürer? Kesin tedavisi var mıdır? Küme baş ağrısı alternatif tedavi seçenekleri nelerdir? Bitkisel tedavisi var mıdır? İlaç kullanmadan geçmesi mümkün müdür? Bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

Tam olarak bitkisel tedavi olmasa bile, doğal yollardan olduğu için alternatif tedavi diyebiliriz.

(Bir tıpçı olarak bu yazıyı yazıyorum. Ben de bu ağrıyı yaşadığım için nasıl bir ağrı olduğunu çok iyi biliyorum. Kendi üniversitemde nöroloji profesörü hocamıza da bu konuyu danıştığımda, böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söyledi. Bu konuya aşağıda açıklık getireceğim…)

Bir de sizlerden isteğim bu yöntemi bu tedavi şeklini deneyip, denemeyeceğinizi lütfen aşağıdan bize yorum olarak atınız. Ne kadar kişinin denediğini görmek açısından çok önemli.

Yani “İnsanların başını en çok ağrıtan hastalık nedir?” , “Başı en çok ağrıtan hastalık nedir?” sorusuna cevap olarak verilebilecek cevap: Küme tipi baş ağrısı’dır. Tıbbi adı ise cluster (kılastır) baş ağrıları olarak geçer.

Ve bu olayın en kötü yanı da, küme tipi baş ağrısı rahatsızlığının bilinen bir tedavisinin bulunmamasıdır. Yani hiçbir ilaç ya da ağrı kesici bu hastalığa derman olmamaktadır. Bu yüzden insanların, bu hastalığın alternatif tedavisi ya da bitkisel tedavi şeklini araştırması anormal karşılanmamalıdır.

Ancak bizim bu yazıyı yazmamızın da en büyük nedeni, çaresi olmayan bu hastalığa ÇARE OLABİLEN BİR ŞEYİ bulmuş olabilme ihtimalimizdir…

Yazımızda buna değineceğiz. Küme tipi baş ağrısını kesecek bir şey yok mu? Diyerek derman arayan arkadaşlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Modern tıbbi tedavilerden fayda göremeyip de alternatif arayan kişiler için neler önerilebilir?

Bu baş ağrısını biz de bir süre yaşadık ve sonrasında çözümünü bulunca da bunu hemen sizinle paylaşmak istedik!

KÜME TİPİ BAŞ AĞRISI ALTERNATİF TEDAVİ (BİTKİSEL TEDAVİ) yolu için yazının sonuna bakabilirsiniz! Tedavi yönteminden bahsetmeden önce, kısaca hastalığın genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Gözüm ve göz çevrem çok ağrıyor nedeni ne olabilir? Nedenlerinden biri, küme tipi baş ağrısı olabilir.

Küme tipi baş ağrısının özellikleri:

 • Küme tipi baş ağrısı, göz çevresinde başlar ve başa doğru ilerleyen bir yapı göstermektedir. Tek göz çevresinde başlar. Tipiktir.
 • Gözde küçülme, yaşarma, kızarıklık olabilir.
 • Belli bir dönem boyunca gerçekleşir. Yani atakların olduğu 2-3 ay olabilir. Sonraki aylar rahat olabilirsiniz.
 • Bu 2-3 ay rahatsızlandığınız dönemde, günlük olarak bir kaç (1-10 arası) atak geçirebilirsiniz.
 • Gün içerisinde geçirdiğiniz bu ağrılar, 15 dakikadan 3 saate kadar sürebilir.
 • Atak başlamadan önce, atağın geleceğini anlayabilirsiniz.
 • Atak geçtikten sonra tamamen iyi olursunuz ancak atağı geçirme dönemi çok ağrılı geçmektedir.
 • Hiçbir ağrı kesici, derdinize derman olmaz. Ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur.

Eğer küme tipi baş ağrısı teşhisi konmuşsa, şu an için tedavisinde kesin çözüm olabilecek bir ilaç bulunmamaktadır.

EĞER KÜME TİPİ BAŞ AĞRINIZ VARSA ALTERNATİF TEDAVİ OLARAK LÜTFEN ŞUNU DENEYİN: BAŞINIZIN AĞRIYACAĞINI HİSSETTİĞİNİZ ANDAN İTİBAREN “SAKIZ ÇİĞNEMEYE BAŞLAYIN!” 

EVET YANLIŞ DUYMADINIZ, SAKIZ ÇİĞNEMEK ATAKLARINIZIN GEÇMESİNİ SAĞLIYOR. SAKIZ ÇİĞNEDİĞİNİZ ZAMAN BU AĞRI GEÇMEKTEDİR!

KÜME TİPİ BAŞ AĞRISINA TEDAVİSİ OLARAK SİZE ÖNERİMİZ SAKIZ ÇİĞNEMENİZDİR! Bitkisel bir yöntem olmasa bile, sakız ilaçlardan daha doğal kabul edebiliriz.

Şekersiz falım sakızı ile deneyebilirsiniz. Benim denediğim sakız buydu. Başkaları ile de deneyebilirsiniz.

Küme tipi baş ağrılarımın sakız çiğneyerek geçtiğini ve rahatladığını söylediğim nöroloji profesörü hocam, bazı baş ağrısı tiplerinin tükürük salgısı ile azaldığını söyledi. Böyle olunca da sakız çiğneyerek, tükürük bezlerinin salgısını artırarak, daha fazla tükürük oluşumuna yol açtığı ve bunun da beni rahatlatmış olabileceğini dile getirdi. Bence konu araştırmaya değer bir konu… Bu konu ile ilgili ben de bir çalışma yapmak istiyorum… Belki alternatif bir tedavi yöntemini, bulmuş oluruz tıbbi olarak da.

Lütfen, küme tipi baş ağrısı için bu alternatif tedavi yöntemini uygulayın ve sonuçlarını bize aşağıdaki yorum bölümünden bildirin! Böylece çok daha fazla kişiye derman olabiliriz.

Böylelikle herkes bu doğal yöntemin işe yarayıp yaramadığını görmüş olsun.

Ayrıca bu sıkıntıyı yaşayan kişiler ile facebook üzerinden iletişim kurmak için şu sayfa ile irtibata geçebilirsiniz: https://www.facebook.com/Kumeagrisi

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ceyhan URAL dedi ki:

  Hemen Hemen bi 4 veya 5 yıldır bu acıyı aynı dönemlerde yaşıyorum RABBİM kimseye vermesin inşallah çok kötü bir şey benim ağrım sağ gözümde ve çevresinde ve dişlerimde yaşıyorum burnum tıkanınca geliyor burun spreyi ve deniz suyu burnuma çekip açıyorum burnum açıldlmı rahatlıyorum. RABBİM CÜMLEMİZE ŞİFA VERSİN İNŞALLAH.

 2. Zehra dedi ki:

  Bana yardımcı olun lütfen. 34 haftalık hamileyim ve 3 haftadır sağ şakağimda bu anlatılan belirtileri içeren ağrı çekiyorum. Ne yapmalıyım. Hergün uyanır uyanmaz ilk atağımı yaşıyorum. Hamileyim ve ilaç kullanamıyorum. Delirmek üzereyim. Sağ gözüm iyice kanlandı artık.

 3. yorukkizi dedi ki:

  arkadaşlar bendeki agri nedir bilmiyorum ama havaların sıcak olmasına ve soguk ve ilik esinti ceyranda kalmak sidres mutfakta haslanan et kokusu havasız kalmak ışığın kuvvetli olan yerde durmak yanan plastik kokusu aklıma gelen bunlar ama ben başımın ayırmasını hissettiğim anda narenciye kabugu kemirerek yemek anne çiğnemek limon kabuğu acı acı çiğnemek birebir
  sıcakta n agrimaya baslarsa ense bölümüne hemen buz koyuyorum yada anında soguk suya sokuyorum kafami pencere. hep acuktemiz havayorum saçlarımı kesinlikle sackurutmayla kurutmuyorum neminin alacak şekilde sadece üstelik serin ve hafif yiyecekler tüketiyoruz bu ağrılar genelde ense kulak arkasi ve şakak bölgesinden başlayan ağrılar yatmak ve uyku bozukluğu yani yarim uyku diyebilirim

  1. yorukkizi dedi ki:

   arkadaşlar kelimeyi duzgun yazmadim nane çiğnemek gerek limon kabuğu yemek gerek ve inaninki yüksek ses ve kalabalık alandan uzak durum fazla ışık kpalali alan havasız ve kötü kokulu aklınıza ne gelirse üstelik yeni basılmış plastik terlik kokusu bile etki ediyor çarşıda karsilastimiz kokulardan biri sigara unutmamak gerek sigaranın kokusu tetikliyor zaten başlamasına engel olmak gerek olabiliniyorsa eğer ben öyle yapiyorum

   1. yorukkizi dedi ki:

    masaj yaptırmayın kesinlikle agrinin çoğalıp dağılmasına neden oluyor

 4. Akın Özdemir dedi ki:

  Herkes hazırsa kalp ritminde bozukluk olmayan ve kalbiyle ilgili baska bir problemi bulunmayan hastalar icin kesin çözümü yazıyorum. Dua etseniz kâfi. Bu tedavi en geç 2 günde ağrınızı ve nöbetlerinizi bitirecek. Eğer bitirmezse ağrınız küme değil başka bir tür ağrıdır tekrar doktora gidin.
  3 ayrı ilaç alacaksiniz.
  1-izoptin 80 mg (8 saat arayla günde 3 kez 2’şer hap yani günde160 mg×3) tansiyonunuz düşecek kendinizi halsiz hissedeceksiniz. kalp ile ilgili probleminiz yoksa korkmayınız.
  2-cafergot (nöbet saatlerinizden 2-3 saat önceye denk gelecek şekilde Günde 2 adet)
  Bu iki ilaç kombosu 1 gün içinde nöbetlerinizi kesecek. Olur da ekstrem bir durum olarak yine de nöbet yaşarsanız:
  3- imigran subject oto enjektör (nöbet geçireceğinizi anladığınız an bacağınızın üst tarafına herhangi bir yere enjekte ediyorsunuz 1 dakika içinde ağrı kalmayacak)
  Bu tedaviyi ilk olarak 10 gün uygulayıp bırakın. Bıraktıktan sonra nöbetleriniz 3 gün içinde tekrar başlarsa 10 gün daha devam edin. Bu şekilde 2 ay kadar kullanabilirsiniz. 2 aydan sonra karaciğerde tahribat söz konusu olabilir o yüzden epizodik değil de kronik yani yıl boyu devam eden bir ağrınız var ise bu yöntemden uzak durun.
  Geçmiş olsun.

 5. Tayfun dedi ki:

  15 yılda 6 defa yaşadım. 2-3 yıl arayla ataklar geliyor.
  Dün başladı ataklar. Allah kimseye vermesin .
  İlaç etki etmiyor.
  En kesin rahatlatıcı çözüm oksijen almak. Atakları hissedip erken alırsanız aşırı ağrı çekmeden ataklar yarım saat içinde azalıyor.
  Başka çözüm bilen varsa yazsın.

 6. ali dedi ki:

  Yaklaşık 4 gündür atak dönemindeyim. Atak dönemim geçen seneye göre 2 ay kaydı. Gece 03:00 / 04:30 / 05:40 / 07:00 / 10:00 / 11:30 / 13:00 civarlarında başlayan, uykudan uyandıran, sonra akşam 20:00 sularında gelip geçen, ertesi gün yalnızca 11:00-12:00 arası uğrayan periyodik bir dönemim var. Genelde atak dönemlerim 30 gün sürerdi, geçen sene 60-65 güne çıktı . Tüm Eylül ve sonrasında Aralık dönemini gün ve saat düzeninde ataklarla geçirdim. Bu sene Aralık ortasında başladı ve dün gece 03:00’den itibaren yukarıda belirttiği saat periyodunu 4. kez yaşadım.
  Öncelikle örnekten yola çıkalım. Sakız çiğnemek, ilk atak başlangıcında 3-4 seviyesinde gelecek atakları kesiyor. Bunun yanında Fisherman friends isimli şekeri kullanıyorum ve o da 5.5-6 seviyesinde olacak ağrıları engelliyor. bunu mutlaka ağrının ilk anını gözeterek yapmanız gerekiyor.
  Ben evdeysem veya dışarıdaysam az az su alıp çalkalıyorum. Ancak 10 üzerinden 6.2, 6.3 üzerinde ataklar gelecekse orada problem başlıyor. Yani mesela 8 seviyesinde ve üzerinde çektiğim ağrı ne sakız çiğnetiyor, ne oksijen maskesinden doğru nefes almanızı sağlıyor, ne başka bir şey yaptırıyor. Yatmak, oturmak çok ciddi rahatsızlık veriyor, yürümek probleme dönüşüyor, çünkü bacaklarda yorgunluk, halsizlik oluyor. Hele uykudan uyandığınız bir gecenin 4. atak sabahında 🙁
  Neyse yazılan tüm norolojik ilaçları kullandım, bıraktım. Tehlikeli gördüm. Hele ki benim gibi gün içinde çok atak çekiyorsanız. Çünkü alınan ağrı kesiciler mevcut atağı kesiyor, 1 saat sonra hoşgeldin yeni ağrı. bu durumu yaşadığım gibi, serumlu ve oksijen maskeli bir acil servisin çıkışından yaklaşık 40-45 dakika sonra ciddi atak yaşamış olmam. Sigara kullanıyorum, sigarayı azaltmanın ağrıları bir nebze azaltabileceğine inanıyorum, ancak ağrıları keseceğine inanmıyorum. Bununla ilgili de kendi kafam ve bedenim üzerinde test yaptım.
  Küme’nin çok tedavisi olacağını düşünmüyorum çünkü periyodları dışında yok. gerçekten yok.

  -Bağırsaklardan kaynaklı / histaminmiymiş neymiş olduğu üzerine ciddi düşüncelerim var. Bir sebeple orada bir aktivite başlıyor (şiddetli ataklardan önce büyük abdestin gelmesi) sonrasında bu damarlara yansıyor.
  -Bazı besinler ile ciddi problem yaşıyorum / muz, mandalina, fındık, şeftali, kızarmış tereyağı / zeytinyağı.. bunların bir etkisi olduğuna dair gözlemlerim oldu.
  -Burun tıkanıklığı ağrının en tepe/pick noktasından sonra geçiyor. İstifra veya öksürük ardından tüm burun yolları açılıyor ve gerçekten renksiz ve sıcak sümük akıyor. (İğrenmeyin)
  -Sol göz kapanıyor ve arkadan üzerine çok şiddetli baskı uygulanıyor.
  -Kafamın sol yanında ağrı yapan şakak göz üstü bölgesinin kulak tarafında kafamda olan girintileri ve çıkıntıları keşfettim. oralara masaj yapıyorum, ancak ağrı 8 üstündeyse o bölgelere gerçekleşen temaslarda ciddi rahatsızlıklar veriyor.
  Güzel yani çok sık tekrar etmezse 40 dakika sonra hiç bir şey olmamış gibi devam.
  Hava basıncından da şüpheleniyorum.
  Mümkün olduğunca rahat yaşayın.
  Beni sokakta vapurda yakalayınca insanlar uyuşturucu içen çocuk muamelesi yapıyor

 7. Anonim dedi ki:

  Küme baş ağrısı çekenler a migren inesi 8 saniyede kesiyor burda benimkadar çeken yoktur erhaldee ağrıyo ağrı kesiliyor çok ufak bi ağrı hep var allah o ağrıyı çekenlere sabır versin

  1. ali_konya dedi ki:

   BENİM DE VAR HER HAFTA İKİ GÜN ÇEKİYORUM MALESEF

 8. Anonim dedi ki:

  Tuttu yine dayanamiyorum

 9. Uğur Koç dedi ki:

  maske ile oksijen alın arkadaşlar. maalesef tıp küme tipi baş ağrısının üzerinde hiç durmuyor desem yeri var. intihar ettiren ağrı diye geçiyor bir çok yerde ama buna rağmen tıp bu ağrıyı önemseyip araştırmıyor. her yıl aynı dönemde aynı saatte vuruyor sol şakağıma ve sok gözüme. yıllar önce bir doktor burundan alınan 3 kullanımlık bir ilaç vermişti. en şiddetli anında kullan bunu demişti ki kullandığım anda kesip attı ağrıyı ve 3 yıla yakın da tekrarlamadı. 2 liralık ilaçtı ama taş kafam ilacın adını hatırlamıyor! son iki yıldır ağrı geldiğinde acil servise koşup maske ile oksijen istiyorum. 10 dakikada gözümün önü açılıyor, burnum açılıyor ağrı yok oluyor kuş gibi hafifletiyor oksijen. acil doktorları iğne yapalım diyor istemiyorum. arkadaşlar bende çok etkili bu oksijen hatta eve küçük bir oksijen tüpü almayı bile düşünüyorum. deneyin derim. faydasını göreceğinize eminim.

  1. Akın Özdemir dedi ki:

   Imigran nazal sprey

  2. Anonim dedi ki:

   Arkadaslar relpax kesiyor agriyi ancak cok kullanimi zararli deniyor allah hepimizin yardimcisi olsun

 10. aykut dedi ki:

  norvask 10 mg günde 1 adet atak döneminde sürekli alınırsa atak dönemini ağrısız atlatırsınız. ilk 3 gün hafifler daha sonra kesilir.

 11. tufan dedi ki:

  3 gün lavanta 3 günde papatya çayı için eser kalmıcak kümeden

 12. Cem07 dedi ki:

  Tek çozum opiyat iceren ilaçlar bağımlılık riski var yazdırmak ayrı bir problem ama ağrıyı hiç birseyin kesemedigi kadar iyi kesiyor

 13. Cem07 dedi ki:

  Arkadaşlar benim için en etkili yontem opiyat iceren ilaçlar dikkatli kullanırsanız bir sorun yaşamasınız kırmızı reçeteli olması ve bağımlılık riski olması tek sorun ağrıyı hiç bir şeyin kesemedigi kadar iyi kesiyor .şahsen denemedigim hiç bir yontem kalmadı hiç biri bir ise yaramıyor

YORUM YAZ