Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüsü)

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp Krizi Miyokard Infarktusu

Kalp krizi damarın tam tıkanmasıyla oluşan bir süreçtir ve o sırada başlayan göğüs ağrısı da damar açılana kadar devam eder. Açılmadığı takdirde 8 ila 24 saat arasında devam eder sonra geçer. Ancak kalp krizi tam tıkanmadan evvel % 80 – 90 darlık var diyelim, o takdirde de hastada ağrı olur. Fakat bu ağrı farklıdır. Bu ağrı klasik olarak yürüyünce, merdiven çıkınca ortaya çıkar. Bazen gece uykudan uyandırır. Kısa sürelidir. 5 dk civarında sürer (artı eksi 2 dk diyebiliriz) ve geçer. Bu göğüs ağrısının adı da anjina pektoristir. Bu kriz ağrısı değildir çünkü damar orada tam tıkanmamıştır. Damarda ciddi bir darlık vardır o nedenle kalp krizi ağrısından farklıdır. Kişi bu ağrıyı hissederse şanslıdır. Fakat her insan bunu hissedemeyebilir ve kalp hastası olduğunu kalp krizi geçirdikten sonra öğrenir. Bu ağrıyı hisseden kişiler doktora gittikleri için yol yürüyünce, yokuş çıkınca, yemekten sonra yürüdüklerinde, rüzgara karşı yürüyünce yani bi efor harcayınca ağrıdıklarını hissederler. Doktor tavsiyeleri ile kalp krizi geçirmeden gerekli önlemler alınır. Bu hastalar kalp krizi geçirmeden tedavi gördükleri için çok şanslıdırlar.

Kalp Krizi Nasıl Olur?

Kalp krizi şu demek: Kalp damarlarından, kalbin kendisini besleyen koroner damarlardan bir tanesinin tıkanmasıdır. Bunlar esas olarak 3 tanedir. 3 tane kalp damarı vardır. Kalp pompalayan bir organdır. Kalp damarları sadece kalbi beslerler. Bu 3 damar fizyolojiik olarak çalışırken bir tanesi bozulursa, pompalama işlevi de zarar görecektir. Dolayısıyla kalbin fonksiyonunda zayıflama olacaktır ve kaç tane kalp krizi geçirmişse fonksiyon kaybı da o oranda artacaktır. % 60 – 70 olan basma kuvveti % 15 – 20 lere kadar düşecektir.

Kalp Krizi Riski Kimlerde Fazladır?

Kalp krizi damar kireçlenmesi ve bunun neticesinde oluşan damar tıkanıklığı sonucunda oluyor. Dolayısı ile bu hastalığı hazırlayan risk faktörlerinde olan kişiler risk altındadırlar. Kolesterol yüksekliği birinci sırada. Bunun da en önemlisi LDL kolesterol yüksekliği. Tansiyon yüksekliği bir diğer risk faktörü. Üçüncü sırada ise hastanın sigara içip içmediği kişinin, dördüncü sırada aile öyküsü, beşinci sırada ise şeker hastalığının olup olmamasıdır. Aile öyküsünü biraz daha açmak gerekirse; eğer ailede birinci ve ikinci derece akrabalarda erkeklerde 50 yaş ve altında, kadınlarda ise 60 yaş ve altında kalp krizi  kalp damar rahatsızlıkları geçirme öyküsü varsa, bu hastayı genetik olarak riskli gruba sokar.

– Kolesterol yüksekliği (LDL Kolesterol)
– Tansiyon yüksekliği
– Sigara kullanıp kullanmama
– Aile öyküsü
– Şeker hastalığının olup olmaması

1 yorum var “Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüsü)

 1. esirtgen

  açıklamalarınız için teşekkür ediyorum. sorularım var; çünkü riskli gruptayım. yaşım 44 annem 62 babm 74 yaşında iken kalp krizinden rahmetli oldular ağabeyim 38 yaşında dayım 65 yaşında açık kalp ameliyıatı (by-pass)oldular. benim de LDL kolesterolüm yüksek, HDL kolesterolüm düşük ve trigliseridim de maalesef yüksek.
  Sigara kullanmıyorum; ama 1.75m boyum var; kilom 94. tansiyonum 117 /78 mm hg dir genelde. 120/80 bile olmaz; zaman zaman düşer de…
  Doktrolar check-up esnasındaki EKG ye bakıp “miyokard enfarktüs” geçirmişsiniz dediler.
  1-İnsan kalp krizi geçirir de haberi olmayabilir mi?
  2-Bir kere kalp krizi geçiren insanın 2. krizde ölümü kaçınılmaz mıdır.Bu konmuda genel tanılama nasıldır?
  3-Kalp krizi geçiren kişinin günlük yaşamı etkilenir mi?Etkilenirse nasıl?
  4- Tomografi benzeriyle iğnesiz kansız yapılan anjiyo yeterli kanıya ulaşmayaı sağlar mı?Kansızdan kanlıya geçme gereksinimi yüzde kaç oranında duyulur?

  teşekkkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.