Göz Kusuru Askerlik

Askerlik her erkek Türk vatandaşının, vatan borcudur. Ve her Türk erkeği de seve seve askere gitmektedir.

Ancak göz kusuru askerlik derecesini ne kadar etkiler? Göz kusuru olan herkes askere gidebilir mi? Göz kusurları askerlikte sorun çıkartır mı?

Fakat bazı göz kusuru, göz rahatsızlıkları, göz problemleri askerlik yapmaya engel olmaktadır. Her ne kadar herkes askerlik yapmak istese de bazı durumlarda askere alınmama durumları söz konusu olabilmektedir. Göz kusurlarından bazıları sonucu askerlikten muafiyet hakkı alıyorsunuz.

Göz kusurlarından en çok rastlananı; miyop, hipermetrop ve astigmat göz kusuru olarak bilinmektedir.

En çok rastlanan göz kusurları, gözün refraksiyon kusurlarıdır. Yani gözün kırması ile alakalı problemlerdir.

Gözün görme derecesine bakılmaksızın, gözün refraksiyon kusurlarının toplamı 11 ve 11’i aşarsa askerlikten muafiyet söz konusu oluyor.

Bu ne demek oluyor?

Sağ gözünüzde 5 derecelik görme kusuru var, sol gözünüzde de 4 derecelik görme kusuru var diyelim. Toplam değeri 9 yapıyor ve askerlikten muafiyet söz konusu olmuyor.

Fakat 6 derece sağ göz, 6 derece sol göz probleminiz varsa toplamda 12 yapar ve askerlik muafiyeti söz konusu olabilir.

Göz problemlerinizi askere gitmeden halletmenizi öneririz. Şaşılık, konjonktivit, katarakt gibi diğer göz  problemleri ile ilgili prosedürlerin nasıl işlediğini konusunu tam olarak bilemiyoruz. Dolayısıyla o kusurlar hakkında yorum yapmak çok da doğru olmaz.

Öneri: Bitkilerin Tıbbi Yararları ve Zararları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Yazıda bitkilerin, bitkilerin yararları ve bitkilerin zararları konuları hakkında bilgilere yer verilmektedir.

17 tane yorum var “Göz Kusuru Askerlik

 1. Enes

  Sağ gözümde 100/80 görme kaybı sol göz sağlam miyop felanda yok bunun dışında herhangi bir rahatsızlığım da yok ehliyetim de var askere alırlar mı

  Yanıtla
  1. abdullah

   hocam benim de sağ gözümde %90 görme kaybı göz tembelliği olarak bende yarın heyete çıkıcam muaf olabilir miyim askerlikten

   Yanıtla
 2. emrah

  Ben askerlik den muaf aldim göz lerim den iki gozumde 14 miyop ustuydu simdi de ameliyat oldum gozlerim 0.25 derece ye indi gozluk kullanmiyorum raporu mu iptal ettirp asker e gidebilirmiyim ?

  Yanıtla
 3. süleyman

  sağ gözüm %80 görmüyor doktor ameliyat bile işe yaramaz dedı sol gümde 1 numara cam var sağ numarasız cam bu durumda askerlikten muaf olabılırmıyım 2metre ileriyi çok bulanık görüyorum sol gözümü kapatınca doktorun gösterdiği hiçbir harfide okuyamadım zaten sağ gözüm ile

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Aşağıdaki yorum kısmına yorum ya da sorunuzu yazınız. En kısa sürede yanıt verilecektir.