15 Ağustos 2008

Ergenekon Operasyonu, Yargının Tarafsızlığı ve Savcıların Gücü

Ergenekon ve SavcılarSon günlerin en çok konuşulan konusu olan Ergenekon örgütü ve yargı hakkında ben de bi kaç kelime etmek istiyorum.

Yargı, AK Parti kapatma davası ile sağcı kesimin çok büyük tepkisini çekti. Gerekçesi ise AKP’nin rejimi tehdit ettiği düşüncesiydi. Ülkede bazı şeyler düzeltilmeye çalışılırken böyle bir davanın gündeme gelmesi, AKP yandaşı olsun olmasın herkesi korkuttu. Eğer AKP kapansaydı çok kötü olaylar gelişecekti. Ekonomik olarak çok daha kötü konumlara dönecektik ve belki de RTE’yi küstürecektik ve bir siyasetçimizi daha kaybedecektik.

Velhasıl bu kapatma davası sonucunda, Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çoğu kimse; yargıya siyasetin (CHP’li vekillerin) karıştığı düşüncesinde birleştiler. Savcılar ile AKP’li yöneticiler arasında büyük tartışmalar yaşandı. CHP’li kişiler ise başta Deniz Baykal olmak üzere; AKP’nin kapatılması işine geldiği için yargıya hükümetin müdahele etmeye çalıştığını savundular. Yargının bağımsız olması gerektiğini söyledir.

Yani bu parti kapatma davası olayı, Adalet ve Kalkınma Partisi ve destekçilerini üzerken; Cumhuriyet Halk Partisi ve destekçilerini sevindirdi…

Gelelim Ergenekon Operasyonu ve bu dava dolayısı ile yaşananlara…

Bir gün uykudan uyandığımızda, milletin apar topar gözaltına alındığını duyduk. Ve bu millet dediğimiz insanlar aslında millet filan değil tam bir karaktersizler topluluğuydu. Daha önceden sözlerine itibar ettiğimiz ATO başkanı Sinan Aygün’ler, Paşalar, TSK mensupları, eski milletvekilleri, CHP yandaşları, gazeteciler…

Herkes apar topar gözaltına alınmıştı ve bizler de onlara ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Ama onlar suçlarını bildiği için pek de şaşırmamışlardır bu oyuna eminim.

Savcılar yine işlerini yıllarca mükemmel bir şekilde yürütüp, bir gün düğmeye basarak harekete geçildi. Gerekli delilleri inceleyen ve tanıkları dinleyen yatgı mensupları, en sonunda bir iddianame hazırlayıp; Türkiye gündemine bomba gibi düştüler.

Meğerse biz nasıl bir ülkede yaşıyormuşuz, meğerse herkes ne kadar garipmiş! Her şey çok garipmiş! Ergenekoncular 3 kere darbe girişiminde bulunmuşlar.

Ergenokon konusunu daha fazla uzatmadan yargının gücüne ve siyasetçilerin işine geldiği gibi kıvırmalarına gelmek istiyorum.

Bu Ergenekon olayının da ucu CHP’li kişilere dokunduğundan, bu sefer de CHP’liler başladı yaygara koparmaya. CHP’liler şok oldu. Oysa ki yargı CHP’liydi! Başladılar yargıya siyaset (AKP’liler) karıştı diye söylenmeye. Bu sefer de AKP, yargının bağımsızlığından söz etmeye başladı!

Ben bu olaylar sonrasında şunu çok iyi öğrendi: Güvendiğimiz TSK’ya da kar yağdı. Siyasetçiler tam bir dansöz iken, Yargı var gücüyle bizim için ülkemiz için çalışıyor. En bağımsız kurum olarak görevini yapıyor. Bu kapatma davası ve ergenekon olaylarından sonra; yargıyı kimsenin yönlendiremeyeceği, suçluların cezalarını çekeceğine olan güvenim arttı. Bu ülkenin cesur bir yargıya, cesur savcılara ihtiyacı var. Aynı şu anda olduğu gibi…

Öneri: Bitkilerin Tıbbi Yararları ve Zararları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Yazıda bitkilerin, bitkilerin yararları ve bitkilerin zararları konuları hakkında bilgilere yer verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ