Com lu Site Açma

Com lu site açma konusundaki yazımız ile firmanıza ya da kendinize ait com lu bir web sitesine nasıl sahip olabileceğinizi anlatmak istiyorum…

Com lu site açma demek, artık daha profesyonel bir şekilde internette yer almak istiyorum demekle aynı anlama gelmektedir. Com lu site açma dan kasıt, artık ücreti karşılığında; istediğim bir isimle domain almak istiyorum demektir.

Com lu site açma için neler gerekli bunları kısaca anlatalım.

Bu konuya girmeden önce şunu belirtmekte fayda görüyorum, bedava “.com” lu site açma olayları pek mümkün değildir. Ya da firmaların kocaman ve gereksiz reklamlarına mağruz kalmanıza yol açar. Ancak bizim com lu site açma amacımız, zaten profesyonelliğe geçiş olacağı için; parası ile bu adresleri almanızda fayda görüyorum.

Bu yüzden com lu domain alma olayına girecekseniz, bu domain ücretinin yıllık miktarını gözden çıkarmanız gerekmektedir. Zaten domain fiyatları öyle çok pahalı değil. Yıllık olarak 5 – 10 dolar arasında tescil ettirebilirsiniz. Yani domain ücreti olarak yaklaşık 10 doları gözden çıkarın ilk olarak.

Sadece com lu domain almak ile bitmiyor olay. Com lu site açmak istiyorsak, bunun için bir de host alma durumumuz ortaya çıkıyor. Bir hosting firmasından da bu servisi almamız gerekiyor.

Hosting ne demektir? Kısaca bu konuya da değinelim. Hosting, internette alan sağlayıcı anlamına gelir. Yani internet sitemiz için gerekli olan resim, yazı ve videoları internette bir bilgisayara yüklemek olarak açıklayabiliriz.

Nasıl ki bizim bilgisayarımızda, dosyaları biz bilgisayarımızın hard diskinde depoluyorsak; bu dosyaları internette kullanacaksak bunlar için de bi yerimizin olması gerekiyor. Bu yerin adına hosting deniyor. Ve bu işi yapan yerli ve yabancı bir çok hosting firması bulunmaktadır.

Host alma olayı, domain alma olayına göre biraz daha pahalı bir hizmettir genelde. Host olaylarında illa yıllık olarak host kiralamaya gerek yoktur. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ödemesini yapabiliriz hosting sağlayıcımıza…

Host alma olayında genel olarak aylık süreçler kullanılır ve aylık olarak 3 – 5 dolar arası ödeme yapılır. Yani yıllık olarak yaklaşık 50 dolar da hosting için harcarız.

Yani com lu site açma için domain ve host gerekiyor. Bunların da yıllık maliyeti toplamda 60 dolara yakın oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.