29 Nisan 2008

Bitkilerin Tıbbi Yararları ve Zararları

Fitoterapi, bitkilerin yararları ve zararlarıSon zamanlarda, bitkilerin tıbbi olarak bir çok şeye iyi geldiği konusunda görüşler bildiriliyor. Acaba bitkiler sağlığımız açısında gerçekten bu kadar faydalı mı yoksa zararlı mı? Tıp dünyası, sağlık dünyası bitkilerle tedavi olayına ne diyor.

Tıp dünyasında “Fitoterapi” olarak bilinen, bitkilerle tıbbi tedavi ne derece doğru? Bu konuda bir çok araştırma yapılıyor ve araştırmalar yayınlanıyor. Zaten günümüzde ilaçların da bir kısmının bitkisel olarak elde edildiğini hepimiz bilmekteyiz. Yani tıbbın farmakoloji alanındaki ilaçlarla, bitkilerin yakından bir ilişkisi olduğunu bilmekteyiz.

İlk başta şunu söylemeyi uygun görüyorum; bu bitki şu hastalığa kesinlikle iyi gelir diye bir şey asla yoktur. Bunu sakın unutmayın.

Daha sonra bu konudaki verilere ve bu verilerin bizlere bitkiler hakkında ne dediğini anlamaya çalışalım. Şunu söyleyerek başlamalıyım ki, ben bitkilerden ilaç üretilmesi ve tıpta kullanılması olayına karşı değilim.

Bu konudaki yorumum şöyle : Eğer bir hastanın Kalsiyum’un yükselmesi gerekiyorsa; bu kişiye illa ki kalsitonin hormonun etki ettiği gibi bir kimyasal ilaç sunulması gibi bir zorunluluk yoktur. Vücutta kalsiyum salgısını artıran etkiye sahip herhangi bir madde bu işi görebilir.

Yalnız burada önemli olan nokta şurası, bu bitkisel ilaçların da bir doktor gözetiminde kullanması gerekir. Bir madde her insanda aynı etkiyi yapmaz. Hastanın diğer durumları da göz önüne alınmalıdır. Hangi maddelere karşı alerjisi var. Kalıtsal ya da kronik hastalıkları var mı? Diyabet hastası mı? Hamile mi? Bu faktörlerin hepsi çok önemlidir. Bu ayrıntılara dikkat etmeden sakın kimse, birinden duyduğu bitkileri ya da bitkisel ilaçları kullanmasın…

NOT : Ayrıca her bitkinin de aynı etkiyi yapmayacağını da unutmayınız. Bir bitkinin geliştiği yer, aldığı ışık ev su miktarı hepsi bitkinin özelliklerini değiştirir. Dolayısı ile bu işte de belli bir standartın olması lazım. Bitkilerin yararları ve zararları iyi ayırt edilmelidir. Sağlığımız değerlidir, lütfen onu riske atmayalım!

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ayşenur yılmaz dedi ki:

    insanlar bunu kullanmazsa binlerce insan ölür buda insanların isyan göstermesi ve çok büyük kriz ve çöküşe yer olur

YORUM YAZ