Antidepresan İlaç Kullanımı

Depresyon FotoğrafıAntidepresan ilaç kullanımı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Kimler antidepresan ilaç tedavisi almalıdırlar? Antidepresanların insanlar üzerinde ne gibi etkileri vardır? Antidepresanlar bağımlılık yapar mı?

Antidepresan ilaçlar kendi başımıza kullanabileceğimiz ilaçlar değillerdir. Kesinlikle bir hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Bu tedavi, depresyonda olan hastalarda; kendini kötü hissedenlerde kullanılır.

Uzun süreli stres sonucu depresyona giren hastalar bunun sonucunda psikiyatriste başvururlar. Eğer durumları psikolojik tedavi ile tedavi edilmezse, antidepresan ilaç tedavisine geçilir. Biraz üzüntü ve sıkıntısı olan birisi kulaktan dolma bilgiler ile asla antidepresan ilaç kullanmamalıdır.

Depresif hastalarda, antidepresan ilaç kullanımı etkisini 2-3 hafta düzenli kullanıldığında gösterir. Sağlıklı bir insan ile hasta bir insana farklı etki eder. Sağlıklı insanın kullanması durumunda; baş dönmesi, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüne yol açar.

Depresyon hastalarında kullanılması durumunda ise yan etkileri şunlardır; halüsinasyonlar, tremor, baş ağrısı ve epilepsi nöbetlerinin sıklaşması… Ayrıca aşırı dozda alınımı aritmi yaparak kalp ritmini bozar ve kalp krizine bu da ölüme yol açar… Bu yüzden kalp hastalarında, hipertansiyonlu hastalarda, prostat hipertrofisi olanlarda, karaciğer yetmezliği ve epilepsisi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Depresyon tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, mutluluk hormonu olan serotonin salgısını ve hareket hormonu olan noradrenalin hormonunu artırırlar. Bu yüzden antidepresan kullanan hastalarda, anlamsız ve sebepsiz yere gülme krizleri olabilir.

Gerçekten insanlar bu kişilerin akıl sağlığından şüphe edebilirler fakat bu olay ilaçların birer yan etkisidir. Noradrenaline bağlı olarak da çok hareketli olurlar…

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmazlar, hasta tedavisi bittikten sonra tekrar bu ilaçlara ihtiyaç duymaz.

Şunu tekrar hatırlatmakta fayda var; antidepresan ilaçlar kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde kullanılmaları sonucunda ölüme kadar gidebilmektedir…

31 tane yorum var “Antidepresan İlaç Kullanımı

 1. Buse

  Merhaba ben concerta27mg ve citoles10mg kullanmaya başladım bugün. Citolesi ilk 4 gün yarım kullanma mı söyledi doktorum. bugün içtim başlangıçta çok fazla baş ağrım oldu Şimdi geçti fakat kalp çarpıntım var normal mi?

  Yanıtla
 2. gulcan

  bende bir aydir kipraleks kullaniyorum ikinci haftadan sonra cok iyi hiissetim ve ilaci gunde yarima dusurdum simdi yine kotuym ve tekrar gunde iki fefaya cikardim ne zaman fayda gorurum

  Yanıtla
 3. Omer isbir

  Cipralex kullaniyorum aradan belli bir zaman gectikten sonra kalp carpintisi artiyor yada ben oyle hissediyorum bide icimde yangin var gibi icim yaniyor sebebi ne olabilir ilaclari 3 haftadir kullaniyorum

  Yanıtla
  1. Yunus

   Cipralex yanında betabloker çok düşük dozda ilaç ilave edilebilir bu anksiyolitik etki yapar ritminizi korur, endişeli ve kaygılı olduğunuz için cipralex size verildiğine göre bir benzodiazepin grubu ilaç seçilerek tedavinize eklenebilir, içinizi ateş basması, yanması ilacın alımının ilk haftalarında 100 hastadan 5 de görülür endişe etmeyin endişelerinizi psikiyatristinizle paylaşın sizinle hastalığını paylaşmıyorsa iyi bir psikiyatriste gidin.

   Yanıtla
 4. nine

  1aydir cipralex kullanıyorum günde 10mg kendimi iyi hissediyorum şikayetlerin bayağı azaldı ama arada çarpıntı oluyor acaba normalmi

  Yanıtla
 5. ser

  5 yıl önce kan tahlilinde değerlerin yüksekliği nedeniyle cipralex 6 ay kullandim.cok iyi oldum.gecen sene başımı çok sert vurdum beyin kanaması olabilecegi düşüncesiyle gece uykudan beynimdeki müthiş ısıyla uyanarak müthiş iç sıkıntısı uykusuzluk yatamamak vb.oldu.9 ay kullandim iyi oldum 2 ay önce bıraktım. Şimdi boyun düzleşmesi ve fıtık başlangıcı ağrı olunca iç sıkıntısı başladı. Dr basedemezsen tekrar başlayıp ve birkaç ay kullanabileceğimiz dedi.Bu ilacı tekrar kullanmaktan korkuyorum.kalp krizi.beyne hasar verebilecegi ve bağımlılık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.